11.06.2021

Nie tylko nauczyciele. Sędzia, który mówił dzieciom o Konstytucji też ma problemy Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie zażądało, by rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowania wyjaśniającego wobec sędziego Waldemara Żurka za jego wystąpienia podczas Tour de Konstytucja w Dobczycach. Problemy mają również nauczyciele, którzy przyprowadzili na spotkanie swoich uczniów. Im również grozi postępowanie dyscyplinarne.

10.06.2021

Uczniowie rezygnują z religii. Czy będzie to obowiązkowy przedmiot? Jest stanowisko episkopatu Komisja Wychowania Katolickiego działająca przy polskim episkopacie odniosła się do zapowiedzi ministra edukacji na temat wprowadzenia obowiązku uczęszczania przez uczniów na zajęcia z religii lub etyki. Z informacji przekazywanych przez szkoły wynika, że coraz więcej młodych ludzi wypisuje się z lekcji katechezy.

09.06.2021

Marcin Świątkowski: Uciekam ze szkoły, bo praca za 2200 to kiepski dowcip [ROZMOWA] Rozmowa z Marcinem Świątkowskim, nauczycielem języka polskiego w VI LO w Krakowie, który kilka dni temu w obszernym wpisie w mediach społecznościowych poinformował, że po czterech latach pracy w szkole odchodzi z zawodu: “szkoła najpierw wessała mnie jak odkurzacz, dając poczucie, że znalazłem się na swoim miejscu i robię to, do czego mam prawdziwy talent, po czym przemieliła w swoich trybach jak kafkowska machina, zmuszając do porzucenia tego, co w niej znalazłem i ryjąc swoje prawa na mojej skórze” - pisze polonista.

09.06.2021

Minister Czarnek mówi o “obrzydliwym skandalu”. Sprawą już zajęła się kurator Barbara Nowak W spotkaniu z prawnikami na rynku w Dobczycach w ramach akcji Tour de Konstytucja uczestniczyły dzieci z miejscowego przedszkola i szkoły. Minister edukacji Przemysław Czarnek nazwał to “obrzydliwym skandalem”. W podobnym tonie wypowiada się małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która już wysłała do szkoły kontrolę.

07.06.2021

Dzieci mogą się już szczepić przeciwko COVID-19. Od września do akcji wkraczają szkoły Ruszyły szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat. We wrześniu do akcji mają włączyć się również szkoły.

Po interwencji kuratora i ministra edukacji liceum zmieniło zasady rekrutacji

02.06.2021

Po interwencji kuratora i ministra edukacji liceum zmieniło zasady rekrutacji Mazowieckie kuratorium oświaty przeprowadziło kontrolę w 21 Społecznym LO w Warszawie, sprawdzając czy szkoła przestrzega praw dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym. Chodzi o listę lektur, jaką zaproponowano kandydatom do szkoły.

Decyzja w sprawie szczepień coraz młodszych dzieci

31.05.2021

Decyzja w sprawie szczepień coraz młodszych dzieci Rada Medyczna przy premierze przyjęła dziś rekomendacje w sprawie szczepień dzieci w wieku 12-15 lat preparatem Cominarty produkowanym przez koncern BioNTech/Pfizer. Szczepienia w tej grupie wiekowej rozpoczną się prawdopodobnie już w wakacje.

Kiedy nauczyciele przestaną oceniać uczniów? [ROZMOWA]

28.05.2021

Kiedy nauczyciele przestaną oceniać uczniów? [ROZMOWA] Wśród nauczycieli trwa żywiołowa dyskusja na temat czasu ich pracy. Ministerstwo edukacji chce bowiem podnieść o dwie godziny pensum dydaktyczne. Oznacza to, że zamiast 18 godzin w tygodniu, nauczyciele będą pracować przy tablicy 20 godzin, na przygotowanie się do lekcji, spotkania z rodzicami, sprawozdania i inne tego typu czynności zostanie im 20 godzin. Uczący twierdzą jednak, że już teraz pracują zdecydowanie więcej niż przewiduje ustawa. Wiele czasu zajmuje im ocenianie prac uczniów i udzielanie informacji zwrotnej. Czy tak jest naprawdę, i czy szkoła bez oceniania jest możliwa? Na ten temat rozmawiamy z Dariuszem Sochackim , nauczycielem języka angielskiego; wiceprezesem fundacji Ja, Nauczyciel oraz moderatorem największej grupy nauczycielskiej o tej samej nazwie.

27.05.2021

Policja ostrzega przed niebezpiecznymi zabawami. W ogniową wróżkę grają nawet przedszkolaki Internetowe wyzwania mogą doprowadzić do tragedii - ostrzegają policjanci z Kamiennej Góry, którzy zaobserwowali wśród dzieci wzrost popularności niebezpiecznych zabaw. W repertuarze jest odkręcanie gazu, samopodpalenie, przyduszanie, dźganie nożem w kolegów. W tego typu zabawach uczestniczą już nawet przedszkolaki.

Zdalne nauczanie w pandemii pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

26.05.2021

Zdalne nauczanie w pandemii pod lupą Najwyższej Izby Kontroli Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, jak Polska poradziła sobie w czasie pandemii ze zdalnym nauczaniem. Kontrolerzy badają, czy kształcenie dzieci i młodzieży w szkołach, w sytuacji zagrożenia COVID-19, zorganizowano i realizowano w prawidłowy sposób.