29.03.2022

Nauczycielki z Ukrainy szukają pracy w Polsce. Chcą sprzątać, gotować, wyprowadzać psy… W Polskich szkołach uczy się już ponad 130 tys. ukraińskich dzieci. Przybywa również nauczycielek chętnych do pracy w naszym kraju. W samym tylko Krakowie, chęć podjęcia pracy w szkole lub przedszkolu zgłosiło blisko 300 osób. Tylko niektórym udało się znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Inne, by utrzymać siebie i swoje dzieci sprzątają, myją okna, gotują lub lepią pierogi. Czy w polskiej szkole można legalnie zatrudnić nauczyciela z Ukrainy? I jak to zrobić?

Nauczyciele piszą do ministra edukacji. Są zatrwożeni

28.03.2022

Nauczyciele piszą do ministra edukacji. Są zatrwożeni W Sejmie trwają prace nad ustawą, która wprowadza istotne zmiany w organizacji egzaminów zewnętrznych. - Ten zły krok, przyczyni się do dalszej degradacji poziomu nauczania nauk przyrodniczych - piszą w liście do ministra edukacji nauczyciele z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.

27.03.2022

Dziwny wpis Barbary Nowak. Internauci zastanawiają się, o co chodzi kuratorce oświaty Barbara Nowak słynie z dziwnych i kontrowersyjnych postów zamieszczanych na Twitterze. Dziś po raz kolejny zaskoczyła odbiorów. Tym razem wszyscy zastanawiają się, co małopolska kurator oświaty miała na myśli.

24.03.2022

Ministerstwo rezygnuje z jednej części egzaminu ósmoklasisty. Uznano, że jest zbędna Ministerstwo edukacji chce zrezygnować z przeprowadzania jednej części egzaminu ósmoklasisty. Apelowali o to rodzice i nauczyciele.

23.03.2022

Ile wyniesie podwyżka nauczycielskich pensji i co uczący sądzą o zaproponowanych kwotach? Posłowie PiS proponują nauczycielom podwyżkę w wysokości 4,4 proc. Twierdzą, że podniesie to prestiż zawodu. Wzrost wynagrodzenia ma obowiązywać od maja do grudnia tego roku. Co o tej propozycji sądzą nauczyciele i związkowcy? - Nie wiemy, czy się cieszyć z tego, czy płakać - mówi w rozmowie z “Miastem Pociech” Ryszard Proksa z “Solidarności”.

Koniec z maseczkami w szkołach, chyba że dyrektor zdecyduje inaczej

24.03.2022

Koniec z maseczkami w szkołach, chyba że dyrektor zdecyduje inaczej Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś, że od 28 marca zostanie zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Dotyczy to również szkół, chyba że dyrektor uzna, że jednak są potrzebne.

Wiemy, co znajdzie się w nowej wersji ustawy lex Czarnek

23.03.2022

Wiemy, co znajdzie się w nowej wersji ustawy lex Czarnek Minister edukacji zapowiedział powrót do prac nad zmianami w prawie oświatowym. Chodzi o ustawę zwaną lex Czarnek, którą na początku marca zawetował prezydent Andrzej Duda.

Epizodyczna podwyżka dla nauczycieli od maja do grudnia

22.03.2022

Epizodyczna podwyżka dla nauczycieli od maja do grudnia Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, który zakłada wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. od maja tego roku. Podwyżka ma obowiązywać jedynie do końca grudnia. - To przepis epizodyczny - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

22.03.2022

Nowa wersja lex Czarnek jest już w Sejmie. W czerwcu ma zostać podpisana przez prezydenta Nowa wersja ustawy oświatowej zwanej lex Czarnek jest już Sejmie, a konkretnie w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Taką informację przekazał dziś na antenie radiowej Jedynki minister edukacji Przemysław Czarnek. - Nic mi o tym nie wiadomo - mówi Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca Komisji.

Dzieci uchodźców muszą być zapisane do polskiej szkoły. Jest jeden wyjątek

21.03.2022

Dzieci uchodźców muszą być zapisane do polskiej szkoły. Jest jeden wyjątek Zgodnie z prawem każde dziecko, które przebywa na terytorium Polski musi realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Dotyczy to również uczniów, którzy uciekli do naszego kraju przed wojną w Ukrainie. Z jednym wyjątkiem.