Wojewoda Piotr Ćwik zastąpi Barbarę Nowak na stanowisku kuratora oświaty?

Wojewoda Piotr Ćwik zastąpi Barbarę Nowak na stanowisku kuratora oświaty?
Czy Barbara Nowak w najbliższym czasie pożegna się ze stanowiskiem małopolskiego kuratora oświaty? Zdaniem portalu krknews.pl miał jej zaszkodzić kontrowersyjny wyjazd do Japonii za publiczne pieniądze.

Jak twierdzą dziennikarze krknews.pl, Barbarę Nowak na stanowisku małopolskiego kuratora oświaty miałby zastąpić obecny wojewoda Piotr Ćwik, który w ostatnich wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat posła. Startując do Sejmu z szóstego miejsca na krakowskiej liście PiS zdobył 7244 głosy i nie otrzymał mandatu. Teraz, zdaniem krknews, szykuje się do objęcia funkcji małopolskiego kuratora oświaty.

Zaszkodziła jej Japonia?

Portal twierdzi, że obecna kurator Barbara Nowak ma zostać odwołana ze stanowiska, bo “podpadła kontrowersyjną wycieczką do Japonii”, za którą zapłaciła niemal 30 tys. zł z budżetu kuratorium. O tym wyjeździe portal miastopociech.pl napisał jako pierwszy. Jak informowaliśmy, Barbara Nowak wybrała się do Kraju Kwitnącej Wiśni w lipcu tego roku wspólnie z dwiema innymi pracownicami kuratorium. Efektem wyjazdu miało być nawiązanie współpracy między szkołami z Małopolski i Japonii. Kiedy jednak zaczęliśmy drążyć temat okazało się, że tak naprawdę chodzi o współpracę jednej katolickiej szkoły z Krakowa z inną katolicką, prywatną szkołą w Japonii. Jej uczniowie (20 osób) przyjadą do stolicy Małopolski w grudniu tego roku. Uczniowie krakowskiej szkoły (również 20 osób) mają lecieć do Japonii na początku przyszłego roku.

Kto odwoła kuratora?

Zgodnie z prawem kuratora oświaty powołuje i odwołuje minister edukacji narodowej na wniosek wojewody. Szef resortu oświaty może też odwołać kuratora z własnej inicjatywy. Kandydata na stanowisko kuratora wyłania się natomiast w drodze konkursu, który ogłasza i przeprowadza wojewoda.

Kuratorem może zostać osoba z wykształceniem wyższym, która ma stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego i co najmniej siedmioletni staż pracy w charakterze nauczyciela. Piotr Ćwik, który przez 14 lat pracował jako szkolny katecheta ma formalne uprawnienia do pełnienia funkcji.

"Nic nam na ten temat nie wiadomo"

Barbara Nowak od poniedziałku jest na urlopie. Jej rzeczniczka zapewnia, że do kuratorium nie wpłynęła informacja jakoby miała zostać odwołana ze stanowiska.

Dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego poinformowała nas, że wojewoda nie wystąpił z wnioskiem do MEN o odwołanie Barbary Nowak, a do urzędu nie wpłynął również taki wniosek od ministra edukacji. Na pytanie, czy prawdziwe są doniesienia medialne, że wojewoda Piotr Ćwik ma zostać nowym małopolskim kuratorem oświaty, Joanna Paździo odpowiada: - Nic nam na ten temat nie wiadomo.

Podobne pytania zadaliśmy w resorcie edukacji. Na odpowiedź czekamy.

Anna Kolet-Iciek
Fot. MUW

Ania
26.08.2020 14:22
Pani Dorota Skwarek, czy ta Pani jest synową Pani nauczycielki od plastyki ze szkoły nr. 3 w Skawinie ?
inka
20.10.2019 08:32
A to tak bez konkursu można zostać kuratorem oświaty? Smutnych czasów brzemię!
enel
18.10.2019 12:49
Ucieszyłabym się !!! A w nagrodę dla p. kurator etat w powiecie najlepiej rozłożony w 3-4 szkołach, niech posmakuje prawdziwej reformy.
inna
18.10.2019 08:00
Pinokio nie kłam, bo ci nos urośnie. Wymiany są ok, ale doczytaj, co powiedziała p.Maliszewska. Poza tym zazwyczaj wymainy są ze szkołami w Europie, a nie z drugiej półkuli.
Pinokio
18.10.2019 07:26
Co wy chcecie od kurator... Wyjazd do Japonii... To żaden powód. Wszyscy jeżdżą w ramach wymiany.. Tylko nikt innym tego nie wyciąga. Odwołana zostanie żeby lobby żydowskie zadowolić i to jest główny powód..
inna
17.10.2019 19:32
Spójrzcie na ten wzrok bazyliszkowy. Ona ma szaleństwo w oczach, to bardzo zły człowiek!
Rodziczek
17.10.2019 19:21
Ja nie czekalbym ano chwili aby usunąć taką kuratorkę.
olek
17.10.2019 16:32
Pojechała sobie do Japonii ze Skwarkową i własną córeczką, więc niech nie kłamie,że z dwoma pracownicami kuratorium. Jak ona poleci, to Skwarek też. Obie są siebie warte. /Wszyscy nauczyciele w Krakowie już na to czekają.