Mniej religii w krakowskich szkołach? Jest ruch prezydenta Majchrowskiego

Mniej religii w krakowskich szkołach? Jest ruch prezydenta Majchrowskiego
Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się do krakowskiej kurii z prośbą o zmniejszenie liczby godzin nauki religii w pierwszych klasach szkół średnich. - Przyczyniłoby się to do poprawy warunków nauki krakowskich uczniów - przekonuje prezydent w liście do abp. Marka Jędraszewskiego.

Apel prezydenta ma związek z przyjętą pod koniec marca przez krakowskich radnych uchwałą kierunkową, której celem było zobowiązanie dyrektorów do wyznaczania lekcji religii na pierwszej lub ostatniej godzinie. Ta część uchwały została unieważniona przez wojewodę małopolskiego.
Wojewoda nie uchylił natomiast (choć skrytykował) punktu wprowadzonego do uchwały poprawką radnego Łukasza Wantucha, która zobowiązywała prezydenta do wystąpienia do krakowskiej kurii z prośbą o zmniejszenie wymiaru godzin katechezy z dwóch godzin do jednej tygodniowo w pierwszych klasach szkół średnich.

Recepta na kumulację?

Chodzi o to, że w tym roku - w związku z kumulacją roczników - do liceów i techników przyjdzie niemal dwa  razy więcej uczniów niż zwykle. W szkołach może być ciasno, nie obejdzie się również bez pracy na dwie zmiany. Stąd pomysł, by zmniejszyć wymiar lekcji religii, która nie jest przedmiotem obowiązkowym.

Prezydent w liście do abp. Jędraszewskiego wyraził przekonanie, że zgoda przyczyniłaby się do poprawy warunków nauki krakowskich uczniów, a także zapewnił, że zmniejszenie wymiaru lekcji religii miałoby “charakter jednorazowej decyzji w związku z absolutnie wyjątkową sytuacją rocznika uczniów, którego ona dotyczy”.

Co ciekawe, jeszcze w styczniu prezydent Majchrowski w odpowiedzi na interpelację radnego zapewniał, że w Krakowie nie ma potrzeby ograniczenia zajęć z religii, bo w naszym mieście problemu kumulacji nie będzie, gdyż “podjęto szereg działań w celu zapewnienia odpowiedniej oferty edukacyjnej”.

Urzędnicy zapewniali też, że dyrektorzy szkół dotąd nie sygnalizowali takiej potrzeby, a zgodnie z przepisami to oni powinni wystąpić do kurii o zgodę na zmniejszenie liczby godzin religii (mówi o tym rozporządzenie MEN z 1992 roku).

Warszawa dostała zielone światło

Tymczasem w Warszawie to urząd miasta już kilka miesięcy temu wystąpił z podobną prośbą do tamtejszej kurii i otrzymał od niej zielone światło. Dyrektor stołecznej szkoły, który w związku z kumulacją, będzie miał problem z organizacją lekcji ma występować do władz kościelnych z prośbą o zmniejszenie wymiaru katechezy i taką zgodę otrzyma.

Jak będzie w Krakowie? Tu, Jacek Majchrowski apeluje o obcięcie religii we wszystkich szkołach, bez względu na to, czy jest taka potrzeba, bo - jak zaznacza prezydent - oferta edukacyjna we wszystkich szkołach musi być taka sama.

Obniżenie liczby godzin utrudni realizację materiału?

Trudno przewidzieć jaka będzie odpowiedź Kościoła na tę prośbę. Jeszcze w styczniu, kiedy poprosiliśmy krakowską kurię o jej stanowisko w tej sprawie, ks. Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego zaznaczył, że nie ma możliwości systemowego i trwałego obniżenia liczby godzin nauki religii do jednej tygodniowo. Do tej pory w krakowskich szkołach miało to miejsce sporadycznie i było spowodowane urlopem nauczyciela lub długotrwałym zwolnieniem lekarskim oraz trudnością ze znalezieniem zastępstwa.

W przesłanym nam wówczas obszernym oświadczeniu ks. Kilian napisał, że: - Religia realizuje materiał przewidziany w podstawie programowej dla danego etapu edukacyjnego oraz w programie nauczania religii przewidzianym dla konkretnej klasy. Obniżenie wymiaru godzin wiązałoby się z brakiem możliwości realizacji przewidzianego w ten sposób materiału lub poważnie to zadanie utrudniało, wpływając niekorzystnie na jakość procesu nauczania religii.

Zdaniem duszpasterza, rodzice i uczniowie, wybierając udział w tych lekcjach oczekują "nabycia wiedzy, umiejętności i kształtowania postaw, wynikających z założeń programowych tego przedmiotu".

- By było to efektywnie realizowane, przewidziano dwie godziny nauki tygodniowo. Nie można zatem nie uwzględniać praw rodziców i uczniów oraz obowiązków placówki edukacyjnej do zapewnienia skutecznej realizacji tych praw i oczekiwań w ramach szeroko rozumianego kształcenia i wychowania - tłumaczy przedstawiciel krakowskiej kurii i dodaje: - Wszelkie działania podejmowane przez Kurię Metropolitalną w Krakowie będą służyły utrzymaniu poziomu i jakości nauczania religii w każdej z małopolskich szkół, a sprawy organizacyjne indywidualnie omawiane i rozwiązywane w porozumieniu z Małopolskim Kuratorem Oświaty oraz dyrektorami placówek oświatowych.

Anna Kolet-Iciek
Fot. pixabay.com

17.05.2019 13:17
Druga godzina może być realizowana w salkch przykościelnych :)