Krótszy rok szkolny, dłuższe wakacje. Minister podpisał rozporządzenie

12.06.2019

Krótszy rok szkolny, dłuższe wakacje. Minister podpisał rozporządzenie
Dopiero dziś minister edukacji narodowej podpisał rozporządzenie skracające o dwa dni obecny rok szkolny. Na ten podpis szkoły czekały niemal od miesiąca, choć rozporządzenie miało być gotowe już w maju.

O tym, że rok szkolny będzie krótszy niż pierwotnie planowano premier Mateusz Morawiecki poinformował 18 maja podczas jednego z przedwyborczych spotkań z mieszkańcami Zawiercia.

Ma to związek z tym, że 21 czerwca wypada w piątek po Bożym Ciele, który zwykle w szkołach jest dniem wolnym. W tym roku miało być inaczej, bo zgodnie z rozporządzeniem z 2017 roku zajęcia dydaktyczno-wychowawcze każdego roku kończą się w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. I właśnie to postanowił zmienić premier.

Często dostaję listy, telefony, sms-y od znajomych, od ludzi, którzy mówią, że w tym roku szkolnym koniec roku wypada nieszczęśliwie, w piątek po Bożym Ciele 21 czerwca. To znaczy, że czwartek, piątek, sobota, niedziela mogłyby być wolne – tłumaczył premier swoją decyzję podczas wizyty w Zawierciu, a na twitterze dodał:

- Oczekiwali tego rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że zakończenie roku szkolnego odbędzie się przed długim weekendem, czyli we środę 19 czerwca. Po co utrudniać, jak można ułatwić. No i wakacje będą dłuższe.

Premier poinformował też, że stosowne rozporządzenie jest już przygotowywane. Ministerstwo edukacji potrzebowało niemal miesiąca, by je podpisać, a bez tego podpisu dyrektorzy szkół nie mogli zaplanować działań związanych z zakończeniem roku szkolnego, czy drukiem świadectw.

Nowy szef resortu Dariusz Piontkowski poinformował, że utrzymana zostaje zasada, że każdego roku zajęcia w szkołach będą się kończyły w najbliższy piątek po 20 czerwca. - Wprowadzamy natomiast przepis szczegółowy, który stanowi, że jeżeli przed tym piątkiem będzie dzień ustawowo wolny od pracy, to zajęcia w szkołach skończą się w środę. Tak jak w tym roku - zaznacza minister.

Wakacje, tak jak dotychczas, będą trwały do 31 sierpnia. Rok szkolny rozpocznie się 1 września. W tym roku kalendarzowym uczniowie pójdą do szkoły 2 września, ponieważ 1 września wypada w niedzielę.

Rozporządzenie wejdzie w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.

(ANKO)
Fot. pixabay.com