Wiemy, kiedy odbędzie się pierwszy egzamin ósmoklasisty

22.08.2018

Wiemy, kiedy odbędzie się pierwszy egzamin ósmoklasisty
Znany jest już harmonogram przeprowadzania pierwszego w historii egzaminu ósmoklasisty, ostatniego egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2019 r.
Egzamin ósmoklasisty potrwa od 15 kwietnia do 17 kwietnia. Pierwszego dnia odbędzie się sprawdzian z języka polskiego, który rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa 120 minut.

Kolejnego dnia uczniowie (również o godzinie 9.00) napiszą 100-minutowy test z matematyki.

17 kwietnia przez 90 minut będą rozwiązywać zadania z języka obcego (start o godzinie 9.00)

Dla tych, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli napisać egzaminu w kwietniu zostanie zorganizowany termin dodatkowy od 3 do 5 czerwca. Poszczególne testy rozpoczną się o godzinie 11.00.

W tym roku szkolnym po raz ostatni odbędzie się również egzamin gimnazjalny. Zaplanowano go w dniach 10-12 kwietnia.

– 10 kwietnia (środa) odbędzie się test z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00 oraz z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

- 11 kwietnia (czwartek) uczniowie napiszą egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych o godz. 9:00 oraz z zakresu matematyki o godz. 11:00

- 12 kwietnia (piątek) odbędzie się egzamin z języka obcego - o godz. 9.00 na poziomie podstawowym, a o godz. 11.00 na poziomie rozszerzonym.

3, 4 i 5 czerwca odbędzie się egzamin gimnazjalny w terminie dodatkowym.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz gimnazjalnego zostaną ogłoszone 14 czerwca. 21 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego uczniowie otrzymają zaświadczenia o swoich wynikach.

Wiadomo też, kiedy odbędzie się egzamin maturalny. Pisemna sesja rozpocznie się 6 maja egzaminem z języka polskiego - rano na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym. Ostatnie pisemne egzaminy maturalne odbędą się 23 maja.

Egzamin ósmoklasisty to nowość wprowadzona wraz z reformą edukacji. Ma on zastąpić sprawdzian szóstoklasistów oraz egzamin gimnazjalny.

Jest on obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

Przez trzy najbliższe lata (do 2021 roku) uczniowie będą przystępować do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych:
języka polskiego
matematyki
języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego). Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Od roku 2022 ósmoklasista będzie przystępował do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych:
języka polskiego
matematyki
języka obcego nowożytnego
jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

(ANKO)

Zobacz, jak poradzili sobie uczniowie małopolskich szkół na ostatnim sprawdzianie szóstoklasisty