Walka ze smogiem nabiera rozpędu

18.11.2015

Walka ze smogiem nabiera rozpędu
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję o wprowadzeniu pakietu działań antysmogowych. Darmowa komunikacja, szybsza informacja i ograniczenie wjazdu do centrum dla samochodów powyżej 3,5 ton to niektóre z propozycji. Część z działań będzie już wprowadzana jeśli stężenie pyłów przekroczy 150 µg/m3.

Co proponują władze Krakowa? Przede wszystkim wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego jeżeli na wszystkich trzech stacjach monitorujących zostanie przekroczony poziom 150 µg/m3.
Z bezpłatnego przejazdu będzie mogła korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w ilości zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie. – Jest już przygotowany projekt uchwały w tej sprawie. Liczymy, że radni zgodzą się na zaproponowane przez nas rozwiązanie – mówi Jacek Majchrowski.

Kolejna z propozycji to wprowadzenie zakazu poruszania się wewnątrz I obwodnicy dla pojazdów o masie ponad 3,5 t. – Ma to być zakaz stały, nie związany z przekroczeniem norm jakości powietrza. Oczywiście zapewniona będzie możliwość dowozu zaopatrzenia, jednak godziny zostaną mocno ograniczone. Zakaz nie będzie dotyczył komunikacji miejskiej i pojazdów  służb porządkowych – wyjaśnia Prezydent Krakowa. Takie rozwiązanie mogłoby funkcjonować od pierwszych dni stycznia przyszłego roku. Równocześnie rozpoczęte mają zostać prace nad przygotowaniem organizacji ruchu, która ograniczy tonaż samochodów dla obszaru większego niż I obwodnica.

Prezydent nakazał też wprowadzenie na obszarze administracyjnym miasta nowego schematu informowania mieszkańców o zagrożeniu zanieczyszczeniami powietrza atmosferycznego pyłami PM10. - Akcję informacyjną dotyczącą złej jakości powietrza będziemy rozpoczynać w przypadku podejrzenia, że zanieczyszczenie pyłem może osiągnąć stan 150 µg/m3.  Poleciłem swoim służbom, by dopilnowały, żeby takie informacje trafiały jak najszybciej przede wszystkim do żłobków, przedszkoli i szkół – zapowiada prezydent Majchrowski.

W jaki sposób będzie wyglądać alarmowanie krakowian? Jeżeli po południu pojawią się prognozy o przekroczeniu progu, rozesłane zostaną informacje do mediów. Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji przekazywana byłaby natomiast w nocy, najwcześniej o godz. 1.30, po potwierdzeniu średnich wyników z wszystkich stacji.

Zostanie również powołany tzw. Okrągły Stół Antysmogowy. – Jestem za taką inicjatywą Krakowskiego Alarmu Smogowego. Oprócz przedstawicieli Miasta i aktywistów społecznych i ekspertów, w pracach takiego forum powinni uczestniczyć przedstawiciele gmin ościennych i władze województwa – uważa Jacek Majchrowski.