Te kierunki cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem kandydatów

15.07.2019

Te kierunki cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem kandydatów
Niemal 30 tys. osób ubiegało się w tym roku o przyjęcie na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim. Najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, jednak najtrudniej było się dostać na japonistykę.

Na nadchodzący rok akademicki Uniwersytet Jagielloński przygotował 11 563 miejsca na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 29 470 osób, co oznacza, że o jedno miejsce walczyło 2,5 kandydata.

Najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej - 1799 osób, które walczą o 220 miejsc. Od lat niezmiernie popularnym kierunkiem pozostaje także prawo – aplikacje złożyło 1682 kandydatów (przygotowano 400 miejsc). Z kolei psychologię na Wydziale Filozoficznym studiować chce 1160 osób. Kierunek lekarski wybrały 1134 osoby. Kolejne najbardziej popularne studia to: filologia angielska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zarządzanie kulturą i mediami, informatyka, zarządzanie - firmą, personelem, międzynarodowe i farmacja.

Studia, które przyciągają największą liczbę osób nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiegało się najwięcej kandydatów. W obecnym naborze, podobnie jak w ubiegłym roku, najtrudniejsze zadanie miały osoby, które zainteresowane były studiowaniem japonistyki. O 28 miejsc walczyło tam aż 456 kandydatów, co daje wynik ponad 16 osób na miejsce. Niewiele łatwiej mieli kandydaci starający się o przyjęcie na ekonomię, gdzie o miejsce rywalizowało ponad 12 osób. Równie trudno było się dostać na kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia (12 osób na miejsce), filologię szwedzką (10,75 na miejsce), filologię angielską (9,83 na miejsce). Dalsze miejsca zajęły: psychologia, zarządzanie – firmą, personelem, międzynarodowe, filologia hiszpańska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Obecnie najstarsza polska uczelnia prowadzi nabór dodatkowy na kierunki, które wciąż oferują wolne miejsca. Potrwa on do 21 lipca.