Podatki ważniejsze niż rodzeństwo

13.01.2015

Podatki ważniejsze niż rodzeństwo
Jest projekt uchwały prezydenta Krakowa w sprawie rekrutacji do samorządowych przedszkoli. Podobnie jak przed rokiem największe szanse na miejsce będą mieć dzieci pracujących rodziców. Mniej punktów dostaną ci, którzy w danym przedszkolu mają już jedno dziecko.

Zgodnie z niedawną nowelizacją ustawy oświatowej pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli mają dzieci zamieszkałe na terenie danej gminy, a w dalszej kolejności (jeśli nie starczy miejsc dla wszystkich) niepełnosprawne, mające rodzica, rodziców lub rodzeństwo z uszczerbkiem na zdrowiu, a także pochodzące z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), objęte pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnego opiekuna.

Gminy mogą określać też własne kryteria naboru, a mogą ich ustalić maksymalnie sześć, właśnie tyle chce wprowadzić Kraków. Co będzie punktowane podczas tegorocznej rekrutacji?

Podobnie jak przed rokiem najwięcej punktów rekrutacyjnych – 84 - dostaną dzieci pracujących lub studiujących rodziców. 5 punktów dostaną ci, którzy zadeklarują, że maluch będzie przebywał w przedszkolu dłużej niż pięć godzin dziennie. Pierwsze pięć godzin jest bezpłatne, za każdą kolejną rodzice płacą złotówkę. To kryterium również obowiązywało w ubiegłym roku. Władze miasta argumentują, że rodzic, który może odebrać dziecko z przedszkola po 5 godzinach najprawdopodobniej nie ma problemu ze zorganizowaniem dla niego opieki przez cały dzień, a przedszkole jest potrzebne przede wszystkim tym rodzicom, którzy takiej możliwości nie mają.

Tym razem 4 punkty – i tu pierwsza zmiana – będą przysługiwały jeśli „przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położonym od miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca pracy jednego z rodziców” (poprzednio dostawało się za to 3 punkty). Teraz 3 punkty dostaną dzieci, których rodzice odprowadzają podatek dochodowy w Gminie Miejskiej Kraków (w ubiegłym roku dawano za to 2 punkty). O dwa punkty mniej niż przed rokiem będą z kolei przysługiwały w przypadku, gdy do danego przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata – zamiast 4 punktów, tym razem mają być 2. Ta zmiana wzbudza najwięcej kontrowersji. – Stracą na tym rodzice, którzy nie płacą podatków w Krakowie, ale chcą zapisać drugie dziecko do tego samego przedszkola. Rodzic odprowadzający podatki w Krakowie z pewnością ucieszy się z tej zmiany – zaznacza Edyta Kurnik, dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 12.

Urzędnicy zapewniają jednak, że podane w projekcie uchwały kryteria powstały w wyniku konsultacji społecznych przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku w formie ankiety internetowej, którą wypełniło ponad 3,5 tys. osób. Wyszczególnione w projekcie uchwały kryteria pojawiały się najczęściej wśród odpowiedzi.

Wśród propozycji podawanych w ankietach przez rodziców znalazły się też m.in. takie, że dodatkowe punkty powinno dostawać rodzeństwo absolwenta przedszkola, dziecko, którego „rodzic poszukuje pracy”; dziecko, które ma wszystkie obowiązkowe szczepienia ochronne; dziecko, którego „rodzice zarabiają dużo i odprowadzają wysokie podatki, z których utrzymuje się przedszkole”; a także dziecko, które nie ma w pobliżu dziadków.

W tym roku problem z dostaniem się do przedszkola będą mieć wyłącznie dzieci trzyletnie. Sześciolatki idą obowiązkowo do szkoły; pięciolatki podlegają obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu więc mają zapewnione miejsca w przedszkolach z mocy prawa; a czterolatki zgodnie z ustawą oświatową mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a gmina ma obowiązek zapewnić im do tego warunki. Dopiero za dwa lata ta zasada obejmie również dzieci trzyletnie.

Przedstawione przez prezydenta kryteria naboru do przedszkoli muszą jeszcze zaakceptować radni, którzy zajmą się tym prawdopodobnie na sesji pod koniec stycznia.

Zgodnie z projektem innej prezydenckiej uchwały od tego roku będzie można ubiegać się o przyjęcie do przedszkola w dowolnej liczbie placówek, a nie jak to było w poprzednich latach wyłącznie w trzech. Jak czytamy w uzasadnieniu do tej uchwały ta zasada ma na celu zwiększenie szans na korzystny wynik postępowania rekrutacyjnego, a dotyczy również rekrutacji do szkół.

Nie są znane na razie terminy naboru do przedszkoli.

Za co punkty do przedszkoli?

Dziecko obojga rodziców
pracujących/studiujących
w systemie stacjonarnym
84 punkty

Czas pobytu dziecka w przedszkolu
powyżej 5 godzin dziennie
5 punktów

Przedszkole wskazane we wniosku
jest najbliżej położonym od miejsca
zamieszkania dziecka/miejsca pracy
jednego z rodziców przedszkolem
4 punkty

Dziecko, którego rodzice
odprowadzają podatek dochodowy w
Gminie Miejskiej Kraków
3 punkty

Rodzeństwo dziecka
kontynuującego wychowanie
przedszkolne w przedszkolu
pierwszego wyboru
2 punkty

Dziecko uczęszczające wcześniej
do żłobka - placówki opieki nad
dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w
Gminie Miejskiej Kraków
1 punkt

Olga
14.01.2015 21:26
Ten, kto nie miał dzieci w dwóch różnych przedszkolach nie wie, co to za problem z odprowadzaniem i odbiorem dzieci. Ja biegałam przez 2 lata pomiędzy przedszkolami. Nie dość, że sporym problemem jest zrozumienie sytuacji przez młodsze dziecko, dlaczego nie chodzi do tego samego przedszkola co starszy brat/siostra, skoro myślał/a, że będą razem i to jest jego przedszkole, a nie to do którego każą mu chodzić. Nie mówiąc już o czasie, który się traci na bieganie pomiędzy dwiema placówkami.