Odkrywamy tajemnice warszawskich lasów

08.11.2016

Odkrywamy tajemnice warszawskich lasów
Rozmowa z Bartoszem Popczyńskim, edukatorem z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich - Warszawa

Warszawa raczej nie kojarzy się z lasami.

A jednak wyróżnia się pod tym względem na tle innych europejskich stolic. Lasy stanowią 15 proc. powierzchni naszego miasta. Niby mało, ale niewiele jest w Europie stolic, które w swoich granicach posiadają obszary leśne. Oprócz Warszawy ma je jeszcze Berlin i Sztokholm. Warszawskie lasy składają się z aż 27 różnych kompleksów.

Jakie tajemnice skrywają?

Tak naprawdę jest ich bardzo dużo, i wciąż wiele jest niepoznanych. Mam tu na myśli nie tylko te przyrodnicze, ale i historyczne. Przyroda jest zaskakująca i ciągle odkrywamy coś fantastycznego. Mało kto wie, że można w lasach warszawskich spotkać łosie, a przy odrobinie szczęścia również borsuki. Wbrew pozorom świat zwierząt w mieście jest niezwykle bogaty. Mieszkają tu oczywiście pospolite zwierzęta takie jak: dziki, sarny, czy lisy, ale możemy też obserwować ptaki drapieżne, nietoperze, a z owadów np. kozioroga dębosza czy rozpylaka. Z roślin natomiast warto wspomnieć chociażby o bukach, które naturalnie występują na południu i północy naszego kraju, zatem powinny omijać Warszawę. Jednak w Lesie Kabackim rosną i nawet niektóre z nich są pomnikami przyrody. Poza tym nasze oko ucieszą również okazałe dęby i sosny rosnące w większych lasach warszawskich.

Czy mieszkańcy stolicy doceniają to bogactwo? Czy dzieci są częstymi gośćmi w lesie?

Różnie z tym bywa, niektórzy przychodzą często, jeżdżą na rowerach, spacerują, ale zdarza się i tak, że dziecko widuje las bardzo rzadko, a przecież wystarczy tylko wyjść z domu i przemierzyć kilka kilometrów lub nawet mniej, aby znaleźć się w otoczeniu przyrody.

A może po prostu dzieci nie są tym zainteresowane?

Wręcz przeciwnie. Sporo z nich z chęcią wchodzi do lasu, chcą słuchać i uczyć się o lesie, będąc w lesie. Jeśli w ciekawy i atrakcyjny sposób pokażemy to środowisko, dziecko z pewnością się zainteresuje.

Taka idea przyświecała twórcom Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej?

Jesteśmy częścią miejskiej jednostki Lasy Miejskie - Warszawa, stworzoną w celu edukowania wszystkich mieszkańców stolicy. Zajmujemy się organizacją oraz prowadzeniem zajęć przyrodniczych dedykowanych dla wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków do seniorów. Staramy się wzbogacać wiedzę uczestników zajęć jednocześnie rozwijając zainteresowanie przyrodą oraz zachęcamy do poznawania świata przyrody.

Co jest dla dzieci największą atrakcją podczas takich zajęć?

Wydaje mi się, że forma nauki poprzez zabawę. Dzieci podczas zabaw dowiadują się np. jak latają ptaki w kluczu, co zjada dzik,  czym różni się sarna od jelenia, jak postrzegają świat owady lub jakie gatunki drzew występują w lasach. I to jest chyba największą atrakcją. Oczywiście dokładamy wszelkich starań, aby zajęcia były ciekawe i atrakcyjne, a dodatkowo aktywizowały wszystkie zmysły. Podczas zajęć w budynku czy w lesie nie ma miejsca na nudę!

Jakie pomoce dydaktyczne są wykorzystywane podczas zajęć?

Mamy ich tutaj naprawdę dużo. Pierwsze widać jeszcze przed wejściem do budynku. Oczywiście bez dobrych środków dydaktycznych trudno jest prowadzić zajęcia, jednak nie muszą to być od razu skomplikowane i drogie przedmioty. Mogą to być bardzo proste elementy takie jak sznurek, papier, kolorowe obrazki lub wszystko to, co znajdziemy w lesie: patyk, liść, żołądź – wystarczy tylko to umiejętnie wykorzystać. Wiele pomocy dydaktycznych wykorzystywanych na zajęciach wykonujemy sami, dobrze jest mieć również coś bardziej zaawansowanego. Doskonałym przykładem są pluszowe ptaszki, które odwzorowują prawdziwe ptaki i posiadają umiejętność wydawania takich samych odgłosów jak ich naturalni bracia. Często wykorzystywaną pomocą jest tablica dźwiękowa, która umożliwia zaprezentowanie odgłosów poszczególnych zwierząt. Dzięki dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogliśmy zakupić wiele przydatnych pomocy, wśród nich znalazł się również specjalnie nagrany film pokazujący czym jest las z perspektywy Rudej bohaterki, czyli wiewiórki.

Czy dzięki takim warsztatom dzieci chętniej odwiedzają potem lasy?

Możliwe, że tak. Z pewnością opuszczając nasze Centrum mają trochę większą wiedzę niż przed przybyciem, są bogatsi w pewne doświadczenia. Coś zobaczyły, coś poznały, więc to może być pierwszym bodźcem do samodzielnego wyruszenia w las.

Powoli nadchodzi zima, czy to oznacza, że Centrum będzie zamknięte dla zwiedzających?

Chociaż zimą las jest uśpiony (ale jak wiadomo życie się w nim toczy, jednak z mniejszą intensywnością niż wiosną) to my działamy pełną parą. Zajęcia dla szkół zostaną wzbogacone o rozpoznawanie gatunków drzew iglastych, natomiast dla przedszkoli pojawi się temat: „Zimowy las – czy cały las zimą śpi?” W grudniu z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, będziemy tworzyli ozdoby choinkowe, poza tym w cyklu Las dla rodzin, podobnie jak w zeszłym roku pojawią się wilki oraz będziemy obserwować obrączkowanie ptaków. To niesamowita okazja do przyjrzenia się z naprawdę bliska dzikim ptakom, które przylatują do karmnika. Ponadto zostaną one dokładnie przedstawione na wykładzie dla dorosłych. Już w Nowym Roku będziemy też uczestniczyć w warsztatach stolarskich oraz zmierzymy się z naturalnym barwieniem tkanin. Bardzo serdecznie zapraszamy!

Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa - to przestrzeń do wspólnego odkrywania tajemnic przyrody. Zaangażowany zespół edukatorów, a także współpracujący eksperci, co miesiąc przygotowują bogatą ofertę zajęć, z których bezpłatnie mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy stolicy. Podstawową ofertę edukacyjną stanowią zajęcia dla szkół i przedszkoli realizowane w formie stacjonarnej, terenowej lub łączonej. Tematy zajęć dostosowane są do wieku uczestników oraz zmieniających się pór roku.