O zdrowym oddechu wiedzą wszystko

29.11.2015

O zdrowym oddechu wiedzą wszystko
20 krakowskich gimnazjów, ponad 100 uczniów, kilkanaście godzin warsztatów, konkursy i wycieczki edukacyjne. We wrześniu i w październiku w krakowskich szkołach realizowany był projekt „Zdrowy oddech – kampania edukacyjno-informacyjna”. Miasto zapewnia, że już na początku przyszłego roku krakowscy uczniowie będą mogli wziąć udział w kolejnych tego typu akcjach edukacyjnych.
Smog staje się dla Krakowa coraz większym problemem. Władze miasta na różne sposoby próbują sobie z nim poradzić. Jednym z istotnych elementów tej walki jest edukacja dzieci i młodzieży. Od początku tego roku szkolnego w 20 krakowskich gimnazjach prowadzona była akcja, mająca na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Kampania „Zdrowy oddech” współfinansowana była ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tej akcji – mówi Katarzyna Cięciak, wiceprezydent miasta ds. edukacji i sportu. – Zainteresowanie przystąpieniem do programu było ogromne. Niestety był to program pilotażowy i mieliśmy ograniczoną liczbę miejsc. Już jednak przygotowujemy kolejne tego typu kampanie, tym razem skierowane również do młodszych dzieci, w tym przedszkolaków – zapewnia wiceprezydent.

Jej zdaniem podstawą walki z krakowskim smogiem jest edukacja od najmłodszych lat. – Uczniowie, którzy w tym roku wzięli udział w projekcie są już niemal ekspertami w dziedzinie zanieczyszczenia powietrza – mówi Katarzyna Cięciak. – To osoby, które są na tyle świadome zagrożeń, że być może zaczną wywierać istotny nacisk na swoje otoczenie w temacie chociażby wymiany pieców węglowych.

W ramach projektu „Zdrowy oddech – kampania edukacyjno-informacyjna” odbyły się:

1. Zajęcia warsztatowe w Zespole Szkół Chemicznych z następującej tematyki:
Budowa atmosfery, energia słoneczna i odnawialne źródła energii.
Badanie jakości powietrza z użyciem roślin wskaźnikowych
Badanie  zawartości tlenków w powietrzu metodą instrumentalną
Badanie obecności pyłów i ozonu w powietrzu
Badanie wpływu powietrza na różne materiały

2. Uczestnicy projektu wzięli też udział w wycieczce do stacji monitoringu powietrza, zabawach chemicznych w laboratorium, testach wiedzy, poznali zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń powietrza.

3. W ramach akcji został zorganizowany również konkurs fotograficzno – dziennikarski w dwóch kategoriach:
Fotografia – praca indywidualna (zdjęcia nagrodzone przez jury: Kamila Dziedziniewicz oraz Julia Paciorek; nagrodzona w głosowaniu internautów – Dominika Woch)
Forma dziennikarska ze zdjęciami – praca zespołowa (prace nagrodzone przez jury: Gimnazjum nr 16 - Natalia Knapczyk oraz Barbara Królikowska; Gimnazjum nr 28 – Partycja Makuszewska, Zofia Garnek, Julia Norys, Olga Rakoczy)

Prezentacja wyróżnionych prac i wręczenie nagród odbyło się podczas seminarium podsumowującego projekt , które zostało zorganizowane 26 października w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa. Lista laureatów oraz ich prace można znaleźć na stronie internetowej: http://krakow.pl/nauka_i_edukacja/193702,artykul,kampania_zdrowy_oddech.html