Nie mogą posyłać dziecka do żłobka, ale zdaniem radnego i tak powinni płacić

05.06.2020

Nie mogą posyłać dziecka do żłobka, ale zdaniem radnego i tak powinni płacić
Kraków chce zwolnić z opłat za żłobek rodziców, którzy z powodu epidemii nie mogą posyłać dzieci na zajęcia. Nie wszystkim radnym podoba się ten pomysł.

11 maja krakowskie żłobki samorządowe zostały ponownie otwarte. W związku z epidemią działają jednak na nowych zasadach. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w placówkach między innymi ograniczono liczbę miejsc dla dzieci. W Krakowie po dostosowaniu się do wytycznych okazało się, że liczba miejsc zmniejszyła się o ok. 1500, co wymusiło przeprowadzenie w żłobkach ponownej, wewnętrznej rekrutacji. Tym samym część dzieci, pomimo, że rodzice mają podpisane umowy o opiekę, nie może korzystać z usług żłobka.

To właśnie tych rodziców miasto chce całkowicie zwolnić z czesnego za żłobek, które obecnie wynosi 199 zł miesięcznie.

Jak wyliczyli urzędnicy, zwolnienie z opłat miałoby dotyczyć ok. 1000 dzieci. Tym samym budżet miasta straci ok. 440 tys. zł.

Gotowy jest już projekt uchwały w tej sprawie, którym Rada Miasta ma się zająć w przyszłym tygodniu.

Głos w sprawie już teraz zabrał radny prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków Łukasz Wantuch, który w mediach społecznościowych zapowiedział, że będzie głosował ... przeciwko zniesieniu opłat.

- Może to wydawać się bezsensowne - jak można zmuszać kogoś do płacenia, jeżeli nie może on skorzystać z usługi? Problem polega jednak na tym, że opłata za żłobek samorządowy wynosi obecnie 199 zł miesięcznie i nie była zmieniana od wielu lat - argumentuje Wantuch. - Ta kwota nie pokrywa nawet 20 proc. kosztów i gmina Kraków dopłaca do roku kilkadziesiąt milionów złotych do żłobków. W tej sytuacji należy te 199 zł potraktować jako "postojowe", które należy płacić bez względu na okoliczności.

Radny zapowiada, że złoży poprawkę do projektu uchwały, zgodnie z którą rodzice maluchów, które nie mogą uczęszczać do żłobka mieliby płacić za to miesięcznie 99 zł, czyli połowę obecnej stawki.

Czy Waszym zdaniem, rodzice, którzy nie z własnej winy nie mogą przyprowadzić dziecka do żłobka powinni opłacać czesne?

Fot. pixabay.com