Małopolscy uczniowie dostali po kilka tysięcy złotych

Małopolscy uczniowie dostali po kilka tysięcy złotych
1578 uzdolnionych uczniów z małopolskich szkół zostało stypendystami województwa małopolskiego. Trafi do nich ponad 9,8 mln zł.
Uczniowie będą mogli przeznaczyć pieniądze m.in. na zakup pomocy naukowych, sprzętu elektronicznego czy sfinansowanie kursów i szkoleń.

Każdy ze stypendystów, który jest uczniem szkoły podstawowej (klas 5-6) otrzymał 4,8 tys. zł. Do gimnazjalistów trafiło po 6 tys. zł. Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dostali po 7,2 tys. zł.

Żeby znaleźć się w gronie wyróżnionych należało wykazać się świetnymi ocenami z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości. Uczniowie klas 5-7 szkół podstawowych musieli z tych przedmiotów uzyskać średnią na poziomie co najmniej 5,00, a ze wszystkich przedmiotów – 4,75. Ich starsi koledzy z klas dotychczasowego gimnazjum z obowiązkowych przedmiotów musieli uzyskać średnią co najmniej 4,75, a z tych wymienionych wyżej - 4,50. Najstarsi stypendyści – ze szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych – ze wszystkich przedmiotów musieli uzyskać co najmniej średnią 4,50, a ze wskazanych – 4,25.
Dodatkowo punktowane były szczególne osiągnięcia naukowe, w tym udział w olimpiadach i konkursach. Pod uwagę brano też bariery edukacyjne takie jak: trudna sytuacja materialna, mieszkanie na wsi czy niepełnosprawność.

Kolejny nabór wniosków w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zostanie ogłoszony we wrześniu.