"Jedynka" awansowała, "piątka" znów spadła

10.01.2017

W pierwszej pięćdziesiątce najnowszego rankingu „Perspektyw” znalazły się tylko dwa krakowskie licea. Spory awans odnotowało I LO im. B. Nowodworskiego. Podobnie jak przed rokiem, świetnie poradziły sobie technika.

Ranking „Perspektyw” został opublikowany po raz dziewiętnasty. Wśród liceów ogólnokształcących, podobnie jak w ubiegłym roku, zwyciężyło XIII LO w Szczecinie. Na drugim miejscu jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a na trzecim – Liceum Akademickie UMK w Toruniu.

Krakowskie V LO w porównaniu z ubiegłym rokiem znów spadło w klasyfikacji i znalazło się na miejscu szóstym. W ubiegłym roku było na piątym, a dwa lata temu na trzecim.

Spory awans odnotowało natomiast I LO im. Nowodworskiego, które z miejsca 44. skoczyło na 27. Prócz tych dwóch szkół, w pierwszej 50 tegorocznego rankingu nie ma już ani jednego ogólniaka z Krakowa.

Znacznie lepiej poradziły sobie natomiast krakowskie technika. W pierwszej dziesiątce 300 najlepszych szkół technicznych w Polsce znalazły się trzy krakowskie placówki: Technikum Łączności nr 14, które (podobnie jak przed rokiem)  zajęło drugie miejsce w kraju; Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3, które z miejsca 35. awansowało na 8. oraz Technikum Budowlane nr 1 w ZS Budowlanych nr 1, które jeszcze w ubiegłym roku było na odległym 217. miejscu, a dziś trafiło na 10.

10 najlepszych liceów w Krakowie (w nawiasie miejsce w rankingu ogólnopolskim)

1 (6) V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego

2 (27) I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego

3 (57) II LO im. Króla Jana III Sobieskiego

4 (59) VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Reja

5 (63) III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego STO

6 (90) VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego

7 (94) Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące

8 (97) LO Zakonu Pijarów im. ks. St. Konarskiego

9 (98) VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza

10 (225) VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące

5 najlepszych techników w Krakowie (w nawiasie miejsce w ogólnopolskim rankingu)

1 (2) Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności

2 (8) Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3

3 (10) Technikum Budowlane nr 1 w ZS Budowlanych nr 1

4 (79) Tech. Energ.-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki

5 (98)  Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4

Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. Do tego dochodzi kryterium oparte na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – wyniki egzaminów zawodowych.