Historyczna Noc Muzeów

07.05.2015

Historyczna Noc Muzeów
W nocy z 15 na 16 maja Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Noc Muzeów. Już teraz zarezerwujcie sobie czas i wybierzcie atrakcje, które zainteresują wasze pociechy.

Propozycje przygotowane przez wszystkie krakowskie muzea można znaleźć tutaj

Pałac Krzysztofory
(Rynek Główny) zaprasza już od godziny 18.00 do Sali Fontany na popisy uczniów Szkoły Muzycznej nr 1 w Krakowie; zaraz potem (w godz. 21-22) pod stiukiem Baltazara Fontany odbędzie się koncert muzyki barokowej.
W Kupferhaus (Sala Miedziana) od godziny 19 do 20 dzieci będą mogły obejrzeć wieczorynkę pt. Hejnalistów wielu było, rzecz o tym co się na krakowskim rynku wydarzyło, w wykonaniu Teatru Otwartego (reżyseria Dariusza T. Cywki, występują: Barbara Sęk, Natasza Słysz-Czaja, Dariusz T. Cywka);

Nie lada atrakcją, również dla uczniów, może być zwiedzanie piwnic Pałacu Krzysztofory, w których miały premiery spektakle Teatru Cricot 2 oraz prezentacja projektów Tadeusza Kantora znajdujących się w zbiorach Oddziału Teatralnego MHK. Piwnice zostaną udostępnione zwiedzającym z godzinach 19.00−23.00.

Tej wyjątkowej nocy będzie można również wejść z przewodnikiem na Wieżę Ratuszową (Rynek Główny) w godzinach 19.00–1.00 (co 30 minut, z wyjątkiem godz. 19.30, ostatnie wejście o godzinie 0.30). Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

Od godz. 21.00 podczas zwiedzania Wieży Ratuszowej razem z przewodnikiem turyści będą mogli obejrzeć na II piętrze 10-minutowe przedstawienie teatralne Światło i słowo średniowiecza. Aktorzy: Dariusz T. Cywka i Jarosław Turzyński wcielą się w postacie średniowiecznych poetów oraz pisarzy i będą recytowali fragmenty średniowiecznych dzieł literackich.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się atrakcje przygotowane dla zwiedzających na Trasie Obronności − Barbakan i Mury Obronne.

W Barbakanie o godz. 18.00 rozlegnie się palba strzelnicza na rozpoczęcie imprezy i przywitanie gości. Zaprezentują się Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie oraz grupy rekonstrukcyjne: Podolski Regiment Odprzodowy, Małopolska Chorągiew Husarska.

O godzinie 19.00 będzie można podziwiać prezentację strojów i replik uzbrojenia XVII w Od Batorego do Sobieskiego.

O godzinie 20.00 zaprezentuje się piechota polska – będzie pokaz uzbrojenia i ubioru żołnierzy tej formacji wojskowej oraz wystrzały wiwatowe.

W godzinach 20.30, 22.30 i 24.40 będzie można zwiedzić Barbakan w towarzystwie przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Oprowadza Małgorzata Niechaj.

Na 21.00 zaplanowano pokaz szermierki, broni białej i scenek rodzajowych z XVII w.

O 22.00 poznamy dawne obyczaje, posłuchamy gry na dawnych instrumentach oraz śpiewu.

O 23.00 zwiedzającym zaprezentuje się Husaria i jazda, a o północy zatańczymy poloneza wspólnie z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość spotkania z rusznikarzem Jerzym Wałgą, który będzie prezentował własnoręcznie wykonaną broń − tzw. cieszynkę. To tradycyjne rzemiosło zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wraz z szopkarstwem krakowskim i pochodem Lajkonika.

Z kolei Mury Obronne będzie można zwiedzić wraz z obrońcami Krakowa w godzinach: 22.30 i 23.30.

Rynek Podziemny zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem w godzinach: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 23.45. Bilety można zarezerwować na stronie www.podziemiarynku.com. Liczba miejsc jest ograniczona.

O godzinie 17.00 dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach Ciżemki i kolorowe sukienki na temat strojów w średniowieczu (konieczna rezerwacja miejsc)

W Kamienicy Hipolitów w czasie Nocy Muzeów zabrzmi muzyka oraz głosy dawnych mieszkańców, a ożywione duchem czasów minionych wnętrza ukażą swoją magię.

W pokoju kolekcjonera zobaczymy lampę naftową z początku XX wieku oraz zegar nocny, który specjalnie tej nocy zabłyśnie światłem. Kilka obrazów zostanie specjalnie oświetlonych, dzięki czemu odkryjemy kaganek, zobaczymy letnie, leniwe popołudnie oraz blask bijący z twarzy sportretowanej kobiety.

W mieszczańskim salonie pojawi się pianista, który zagra fortepianowe miniatury − lekkie, pełne czaru i wdzięku utwory, które przypomną nam, jak kiedyś wyglądały wieczory w krakowskim domu.  Początek o godzinie 19.

Ulica Pomorska. Miłośnicy historii i wojskowości, koniecznie muszą tej nocy odwiedzić również Park Krakowski, gdzie o godzinie 19.00 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” otworzy schron przeciwlotniczy.

W Domu Zwierzynieckim od 19.00 do 1.00 będzie można zwiedzać wystawę Wielka i mała historia Wielkiej Łąki. W godz. 19-21 odbędą się warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci Kometa nad Wielką Łąką

Od 21.00 do 22.00 będzie można wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Żacy krakowscy Gdy Kopernik był studentem, a na 22.30 zaplanowano spotkanie z astronomem z Obserwatorium Astronomicznego UJ oraz pokaz sprzętu do obserwacji nieba Opowieści o gwiazdach nad miastem.

Informacja i rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających; Rynek Główny 1; Kraków; tel. 12 426 50 60; info@mhk.pl; www.mhk.pl