Gdzie uczą najlepiej? Top 10 edukacyjnych miast w Polsce

Naukowcy z AGH wraz z tygodnikiem "Polityka" przygotowali raport „Jakość życia w miastach”. Wśród 10 kategorii oceniana była również edukacja. Sprawdzamy, jak pod tym względem wypadły polskie miasta.

Przygotowując swój raport naukowcy przyjrzeli się 53 czynnikom, które podzielili na 10 kategorii: edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz komunikacja.

Oceniając jakość edukacji brano pod uwagę wydatki na oświatę w danym mieście, wynik egzaminu gimnazjalnego z matematyki, liczbę nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych, liczbę dodatkowych zajęć językowych finansowanych z budżetu, a także liczbę absolwentów szkół wyższych z tytułem magistra na 10 tys. mieszkańców.

Okazuje się, że w tym zestawieniu zwyciężył Sopot, który zdobył 97,04 pkt. Tuż za nim uplasował się Kraków z 95,4 pkt., na trzecim miejscu jest Gdynia, która otrzymała 94,44 pkt. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia zabrakło Warszawy, która w ogólnym rankingu zajęła drugie miejsce w Polsce.

Fot. pixabay.com

18.09.2018