01.03.2016

Edukacyjni ekoLIDERZY

Miasto Pociech rozpoczyna publikację siedmioodcinkowego cyklu „Małopolskie pociechy uczą się ekologii". Artykuły, które w nim opublikujemy będą dotyczyć działań prowadzonych w naszym województwie na rzecz czystego powietrza, lasów i parków narodowych, gór, szlaków, rzek i potoków, a także oszczędzania energii oraz segregacji śmieci. Oprócz informacji wyjaśniających powstawanie niekorzystnych dla przyrody zjawisk, czy o sposobach zapobiegania im, znajdą się też przykłady dobrych praktyk, które realizują małopolskie placówki edukacyjne: szkoły i przedszkola.

Publikowane przez nas artykuły - przygotowane przy współpracy ze specjalistami z dziedziny ochrony środowiska - mają uświadomić przedszkolakom i uczniom małopolskich szkół, to jak ważna jest ekologia. Im nasze dzieci będą więcej wiedzieć o zagrożeniach dla środowiska i sposobach walki z nimi, tym większe są szanse, że same zechcą zachowywać się proekologicznie i w przyszłości działać na rzecz ochrony przyrody.
Jednocześnie zachęcamy rodziców, uczniów, przedszkolaków, a także nauczycieli do nadsyłania informacji o szkołach, klasach, uczniach czy przedszkolakach świecących dla innych dobrym przykładem. Listy prosimy nadsyłać na adres redakcja@miastopociech.pl. O najciekawszych działaniach i postawach proekologicznych uczniów i przedszkolaków napiszemy w „Mieście Pociech”, zaś dzieci nagrodzimy m.in. książkami Anny Kaszuby-Dębskiej „Uwaga Alarm SmogoSmok”.

Edukacyjni ekoLIDERZY

Cykl „Małopolskie pociechy uczą się ekologii” powstaje przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Krakowie”, który co roku zorganizuje konkurs ekoLIDERZY. Jego głównym założeniem jest uhonorowanie tych instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce. W ubiegłym roku w gronie nagrodzonych instytucji za całokształt działań w zakresie ochrony środowiska znalazły się dwie placówki edukacyjne: Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie oraz  Przedszkole Samorządowe im. św. Franciszka-patrona ekologów w Balinie.

Przedszkole w Balinie to placówka, która od 2000 roku realizuje program autorski „Przedszkolak Małym Ekologiem".
Prowadzone są tu zajęcia o ochronie środowiska, a także organizowane są wycieczki do rezerwatów przyrody.
W ramach działań proekologicznych dzieci uczestniczą w „Sprzątaniu Świata", mitingu ulicami Balina z okazji "Święta Ziemi”, a także w pikniku ekologiczno-profilaktycznym. Wraz z pracownikami przedszkola segregują też odpady, a także uczą się, jak oszczędzać wodę.
- Mamy też ogród przedszkolny, który jest podzielony na kąciki biocenotyczne: „Lasek św. Franciszka", „Oczko Wodne", „Ogród Starowiejski", „Skalniak" i plac zabaw. To są miejsca pracy, doświadczeń przyrodniczych oraz wypoczynku i rekreacji – mówi Jolanta Głowacz, dyrektor Przedszkola Samorządowego im. św. Franciszka w Balinie. - Nasze Przedszkole ma wielu przyjaciół, wspierających nas w działaniach ekologicznych, którym serdecznie dziękujemy.
Statuetkę ekoLIDERA otrzymała też Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie.
- To zasługa nauczycielki Marii Nowak, która z wielkim zapałem pracuje z uczniami na rzecz ochrony środowiska. Te proekologiczne działania są często nagradzane i wyróżniane – mówi Joanna Leszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 129.
Uczniowie segregują śmieci. Zbierają makulaturę i baterię. Co roku dwukrotnie szkoła organizuje festyn połączony ze zbiórką elektrośmieci na całym osiedlu.
 Klasy, by uczyć się też właściwej segregacji odpadów wyjeżdżają na lekcje organizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Rodzice to bardzo doceniają, bo przez taką naukę proekologiczne zachowania wchodzą dzieciom w nawyk