Do tych prywatnych żłobków przyjmowane są tylko zaszczepione dzieci. Niestety lista jest krótka

Prywatne żłobki nie chcą zamykać drzwi przed nieszczepionymi dziećmi. Tylko 16 krakowskich placówek deklaruje, że przyjmuje wyłącznie zaszczepione maluchy.

Inaczej jest w żłobkach samorządowych. Od września ubiegłego roku w pierwszej kolejności przyjmowane są do nich dzieci, które posiadają komplet obowiązkowych szczepień ochronnych lub z przyczyn zdrowotnych zostały zwolnione z tego obowiązku. Wszystkie pozostałe maluchy mogą być przyjęte, ale pod warunkiem, że żłobek dysponuje wolnymi miejscami. Taką uchwałę przyjęli krakowscy radni w czerwcu ubiegłego roku. W praktyce zapisy uchwały zamykają drzwi placówek przed niezaszczepionymi maluchami, bo chętnych zawsze jest więcej niż miejsc w samorządowych placówkach.

Niestety radni, ani urzędnicy nie mają wpływu na to, jak wygląda rekrutacja do placówek prywatnych.

Radny Łukasz Wantuch postanowił jednak to sprawdzić. Z jego inicjatywy urząd miasta wysłał do wszystkich prywatnych żłobków i klubów dziecięcych prośbę o wypełnienie ankiety. Właściciele placówek mieli odpowiedzieć na pytanie, czy przyjmują wszystkie chętne dzieci, czy też odmawiają miejsca tym, które nie są zaszczepione. Na 219 placówek, które otrzymały ankietę, odpowiedzi udzieliły jedynie 64, a tylko 16 z nich zadeklarowało, że przyjmuje wyłącznie zaszczepione dzieci.

- Taką zasadę wymusili na nas sami rodzice, którym zależy na bezpieczeństwie własnych dzieci - przyznaje właścicielka żłobka położonego na Ruczaju.

Rodzic chcąc zapisać malucha do tego żłobka musi przedstawić wypełnioną kartę szczepień.

Jednak nie wszystkie placówki, które zadeklarowały, że przyjmują tylko zaszczepione dzieci wymagają dodatkowych dokumentów. Niektórym wystarczy deklaracja rodziców. - W formularzu zapisów do naszego żłobka jest pytanie o szczepienie, nie weryfikuję tego, ale zakładam, że rodzice piszą prawdę, bo jest to przecież istotna informacja na temat dziecka - mówi właścicielka żłobka na Grzegórzkach.

ŻŁOBKI, KTÓRE ZADEKLAROWAŁY, ŻE PRZYJMUJĄ TYLKO ZASZCZEPIONE DZIECI:

1. Bajka Niepubliczny Żłobek, ul. Ruczaj 43U

2. Bajka Niepubliczny Żłobek, ul. Lipińskiego 13