Rodzice wybierają szkoły prywatne

11.03.2015

Rodzice wybierają szkoły prywatne
Szkoły niesamorządowe cieszą się coraz większym zaufaniem rodziców i odbierają uczniów placówkom publicznym. Od kilku lat mamy niż demograficzny więc systematycznie spada nam liczba uczniów. Co ciekawe ten problem dotyczy wyłącznie placówek samorządowych.
Z danych przekazanych nam przez krakowski Wydział Edukacji wynika, że w szkołach prywatnych, albo prowadzonych przez zakony lub fundacje z roku na rok zwiększa się liczba uczniów. I tak np. w niesamorządowych podstawówkach w 2007 roku uczyło się 3619 dzieci, trzy lata później było ich już 4200, a obecnie jest ponad 5 tys.

Podobnie jest w niesamorządowych gimnazjach. W 2007 roku uczyło się tam 2417 uczniów. Dziś jest ich blisko 4,5 tys.
Do niektórych szkół niesamorządowych ustawiają się długie kolejki chętnych i to dosłownie. Tak jest niemal we wszystkich szkołach prowadzonych w Krakowie przez zgromadzenia zakonne. Pod szkołą podstawową prowadzoną przez siostry Augustianki co roku w okresie przyjmowania podań można spotkać koczujących rodziców marzących o wpisaniu dziecka chociażby na listę rezerwową.

- My mamy listę, na której wpisane są kilkuletnie dzieci – mówi dr Katarzyna Wójtowicz, wicedyrektor Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu, prowadzonej w Krakowie przez Caritas. –Co prawda nie jest ona wiążąca przy przyjmowaniu, ale rodzice czują się bezpieczniej, gdy się na niej znajdą.

Podczas gdy w szkołach niepublicznych przybywa uczniów, publiczne odnotowują spadki. Od 2007 roku liczba dzieci w samorządowych podstawówkach w Krakowie spadał o ponad 1000, a w gimnazjach o ponad 5500.

Dlaczego rodzice coraz częściej wybierają szkoły niepubliczne? Powodów jest sporo.

- Pięć godzin angielskiego w tygodniu z podziałem na grupy zamiast dwóch – wymienia pierwszy z nich Karolina Osuch, mama dziewięcioletniego Michała, ucznia jednej ze społecznych szkół podstawowych.

- Doskonałe wyniki egzaminów zewnętrznych, które decydują potem o dostaniu się do gimnazjum lub liceum – dodaje pani Karolina.

- Świetlica czynna od godziny 7. do 19., codzienna nauka języka angielskiego i bogata oferta zajęć dodatkowych – Sylwia Wójtowicz jednym tchem wymienia zalety szkoły prywatnej, do której chodzi jej córka Maja.

Wioletta Kraft, mama sześcioletniej Wiktorii, uczennicy Prywatnej Szkoły nr 1 w Krakowie jest przekonana, że pierwsze lata edukacji są dla dziecka niezwykle ważne. – Budowane są podstawy, dziecko uczy się czytać i pisać i jeśli teraz będzie miało jakieś braki i zaległości, to się to będzie ciągnęło za nim w kolejnych latach. Dlatego tak istotne jest, żeby zapewnić dziecku edukację początkową na jak najwyższym poziomie – mówi Wioletta Kraft.

Anna Szymańska, mama Alberta i Emila ma z kolei nadzieję, że dzięki posłaniu dzieci do prywatnej placówki, nie będzie musiała dodatkowo płacić za korepetycje. – Jednak nie to jest dla mnie najważniejsze – mówi Anna Szymańska, której synowie chodzą do Dwujęzycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej Wieliczka Montessori School. – Wybrałam tę szkołę ze względu na pedagogikę Montessori, która mnie osobiście bardzo odpowiada.

- Szkoły prywatne są zwykle małe, kameralne, a przez to bezpieczne – dodaje Jerzy Cierniak, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Źródełko w Krakowie.

Jednak za luksus nauki w kameralnym gronie trzeba czasem sporo zapłacić. Czesne w krakowskich szkołach zaczyna się od 400 zł, a kończy na 4,6 tys. zł za miesiąc.

Nie oznacza to jednak, że wystarczy zapłacić, by szkołę ukończyć. - Dziś naszą pracę na szczęście weryfikują egzaminy zewnętrzne, które są takie same dla wszystkich – mówi Roman Byszewski, który w Krakowie prowadzi trzy prywatne szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przyznaje jednak, że kiedy 25 lat temu jako jeden z pierwszych w Polce zakładał w Krakowie prywatną szkołę, w świadomości społecznej pokutowało przekonanie, że w tych szkołach można sobie kupić świadectwo.

- Początkowo nawet rodzicom posyłającym do nas swoje dzieci też tak się wydawało. Przychodzili do mnie wysoko postawieni ojcowie i żądali przepchnięcia syna czy córki z klasy do klasy. Dziwili się, że odmawiam. Teraz takich rodziców na szczęście jest już niewielu – mówi Roman Byszewski.

Założona przez niego Prywatna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od lat przoduje w rankingach. W ubiegłym roku jej uczniowie napisali sprawdzian szóstoklasisty średnio na 35,73 pkt (na 40 możliwych) zapewniając szkole drugie miejsce w województwie małopolskim. - Proszę mi wierzyć, że te sukcesy okupione są bardzo dużym wysiłkiem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. To nie jest do końca tak, jak twierdzą niektórzy, że dostajemy zdolniejsze dzieci, więc łatwiej nam osiągnąć dobry wynik. Często przychodzą do nas uczniowie z różnymi problemami, a my robimy wszystko, by im pomóc – zapewnia dyrektor Byszewski.

Przyznaje jednak, że rodzice posyłający dzieci do szkoły prywatnej, to osoby, którym zależy na jak najlepszej edukacji pociech. - Wiedzą, że danie dziecku dobrych podstaw zaprocentuje na kolejnych etapach edukacji – mówi Roman Byszewski.

(AK)

Najlepsze małopolskie szkoły podstawowe (na podstawie wyników sprawdzianu szóstoklasisty z 2014 roku).

Nazwa szkoły i liczba zdobytych punktów na sprawdzianie

1.  Prywatna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie 36.56

2.  Prywatna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie 35.73

Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia "Inspiracja" w Krakowie 35.73