Będzie podwyżka dla nauczycielek w przedszkolach. Decyzja właśnie zapadła

Będzie podwyżka dla nauczycielek w przedszkolach. Decyzja właśnie zapadła

fot. pexels.com

Nasza batalia trwała kilka lat, ale w końcu się udało - mówi Witold Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach.

Krakowscy radni 13 kwietnia przyjęli uchwałę zwiększającą dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli w przedszkolach. Teraz zamiast 150 złotych będą oni otrzymywać co miesiąc po 300 zł.

Przypomnijmy. Od 2019 roku wysokość dodatku za wychowawstwo regulowana jest ustawowo. Kwota jaka przysługuje nauczycielowi z tego tytułu nie może być niższa niż 300 zł miesięcznie.
Tyle tylko, że przepisy mówią o wychowawcach klas, a pomijają tych zatrudnionych w przedszkolach. Wysokość ich dodatków nadal ustalają samorządy i nie ma tu dolnej, ani górnej granicy. W Krakowie od wielu lat dodatek dla nauczycieli w przedszkolach wynosi 300 zł na grupę, a ponieważ w grupie zwykle zatrudnionych jest dwoje nauczycieli, każdy otrzymuje po 150 zł brutto miesięcznie. I to właśnie zostało zmienione.

- Nasza batalia o zrównanie dodatku za wychowawstwo w szkołach i przedszkolach trwała od jesieni 2019 roku. Nie da się stwierdzić, która praca jest trudniejsza, czy ta z dziećmi w przedszkolach, czy też ta z uczniami w szkołach. Dlatego te dodatki powinny być takie same - mówi Witold Woźniak szef krakowskiego oddziału ZNP.

Uchwałę w tej sprawie przygotowaną przez Komisję Edukacji poparli wczoraj wszyscy obecni na posiedzeniu radni, tylko jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku
Urzędowym Województwa Małopolskiego, dlatego - jak zaznacza Witold Woźniak - nauczyciele otrzymają zwiększone dodatki prawdopodobnie dopiero w czerwcu.

Przyjęcie uchwały oznacza wydatki z budżetu miasta na poziomie ponad 7,5 mln zł rocznie.

Z danych zebranych przez ZNP wynika, że w miejscowościach położonych najbliżej Krakowa, takich jak Krzeszowice, Skawina, czy Wieliczka, nauczyciele w przedszkolach otrzymują takie same dodatki za wychowawstwo, jak ci w szkołach, czyli 300 zł miesięcznie.

CZYTAJ TAKŻE:

Pół miliona ukraińskich uczniów w polskich szkołach

A jak sytuacja wygląda w innych większych miastach? W Warszawie nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym, otrzymuje dodatek funkcyjny w kwocie 190 zł. I to się na razie nie zmieni. Jak poinformował nas stołeczny ratusz "biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju i wyzwania z nią związane nie jest planowane podwyższanie tej kwoty".

W przedszkolach prowadzonych przez Poznań dodatek za wychowawstwo wynosi z kolei 300 zł. - Obecnie nie planujemy podniesienia tej kwoty - mówi Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydział Oświaty UMP.

300 zł dostają również nauczyciele we Wrocławiu.