Wojewoda unieważnił uchwałę krakowskich radnych w sprawie lekcji religii

Wojewoda unieważnił uchwałę krakowskich radnych w sprawie lekcji religii
Prezydent miasta nie może ingerować w kompetencje dyrektorów szkół - uznał wojewoda małopolski Piotr Ćwik i unieważnił uchwałę w sprawie lekcji religii przyjętą pod koniec marca przez krakowskich radnych.

Pomysłodawczynią unieważnionej właśnie uchwały była radna klubu Kraków dla Mieszkańców Alicja Szczepańska. Jej intencją było, by prezydent zarekomendował dyrektorom szkół, aby lekcje religii wyznaczali na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć. - Chodzi o to, by dzieci, które nie uczęszczają na te lekcje nie musiały plątać się po szkole w czasie, gdy ich koledzy są na zajęciach i żeby nie czuły się przez to wykluczone - przekonuje radna.

Z jej wyliczeń wynika, że w krakowskich szkołach samorządowych 20 proc. uczniów nie uczęszcza na katechezę. - Gdyby te lekcje były na początku lub na końcu zajęć, wówczas ten odsetek byłby jeszcze większy - twierdzi Alicja Szczepańska.

W uchwale znalazły się trzy punkty. Pierwszy dotyczy wyznaczenie kierunków działań dla prezydenta Krakowa, które polegają na podjęciu działań prowadzących do wyznaczenia lekcji religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej w szkołach samorządowych. Drugi zawiera zobowiązanie prezydenta do przygotowania wytycznych skierowanych do dyrektorów krakowskich szkół tak, aby ci dołożyli wszelkich możliwych starań, by religia była na pierwszej lub ostatniej lekcji. Trzeci (dodany do uchwały poprawką radnego Łukasza Wantucha) zobowiązuje prezydenta do wystąpienie do Krakowskiej Kurii z prośbą o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii z dwóch godzin do jednej w szkołach średnich, do których w tym roku przyjdzie podwójny rocznik uczniów.

Ten ostatni zapis nie wzbudził wątpliwości prawnych wojewody. Co - jak czytamy w niemal 5-stronicowym uzasadnieniu do rozstrzygnięcia - “nie oznacza jednak aprobaty Wojewody Małopolskiego dla podjęcia tego typu działań”.

Natomiast dwa pierwsze punkty uchwały, zdaniem wojewody, “w sposób istotny naruszają obowiązujący porządek prawny”, ponieważ za organizację pracy szkoły, w tym lekcji religii, odpowiedzialny jest dyrektor, a nie organ prowadzący. Rada Miasta - jak podkreśla wojewoda - nie mogła więc zobowiązać prezydenta do ingerowania w te kompetencje.

Jeszcze przed rozstrzygnięciem wojewody, uchwały kierunkowej próbował bronić Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta zaznaczając, że stanowi ona jedynie zobowiązanie do przekazania dyrektorom szkół wskazówek oraz rekomendacji celem uwrażliwienia ich na tę kwestię oraz rozważenie przez dyrektorów możliwości wyznaczenia lekcji religii w sposób wskazany w uchwale. Zdaniem przewodniczącego, uchwała nie ingeruje w kompetencje dyrektorów, a jest jedynie wyrażeniem woli Rady Miasta do “podjęcia działań na rzecz zasadnych i pożądanych zmian”.

Wojewoda nie podzielił jednak tej argumentacji.

Alicja Szczepańska, pomysłodawczyni uchwały zaznacza, że nie zgadza się ze stanowiskiem wojewody i zapowiada dalszą walkę o uregulowanie kwestii dotyczących organizowania w szkołach lekcji religii.

Anna Kolet-Iciek
fot. MUW