Urodziny z lajkonikiem i andrusami

05.12.2013

Urodziny z lajkonikiem i andrusami
Każde dziecko marzy o urodzinach z mnóstwem gości i prezentów, a rodzice zachodzą w głowę, jak sprawić, by ta uroczystość nie była banalna. Naszym zdaniem ciekawie zapowiada się oferta „Domu Zwierzynieckiego” – oddziału Muzeum Historycznego Krakowa. Na muzealnych urodzinach będzie o lajkoniku, andrusach, a nawet o pucherokach.

Muzeum przygotowało kilka tematów uroczystości, które mogą zainteresować małych jubilatów. Jedne związane są z aktualną wystawą, a inne z legendami, historią i tradycją Krakowa.

Obecnie w „Domu Zwierzynieckim” można obejrzeć wystawę „Andrusy, kindry, agary… Z przedmieść Krakowa” poświęconą miejskiemu folklorowi. Dzięki niej przeniesiemy się do pierwszych dziesięcioleci XX wieku, by zobaczyć, jak na przedmieściach naszego miasta spędzano wolny czas. Pierwsza z sal przypomina przestrzeń podwórka. Są tu figurki gołębiarza, agara, andrusa, czy piłkarzy klubów sportowych: Garbarni, Wisły czy Cracovii. Inną salę zmieniono z kolei w ulicę, która była też miejscem zabaw dziecięcych. Tu można zobaczyć czym i jak bawiono się w pierwszej połowie XX wieku, jakie gry i zajęcia umilały sąsiedzkie spotkania poza domem. Są też zabawki podwórkowe, rekwizyty do gry, a także motocykl z lat 50., który był marzeniem niejednego andrusa.

Właśnie do tej wystawy nawiązuje propozycja urodzin pod hasłem „Zabawy andrusów z przedmieść Krakowa”, podczas której jubilat i jego goście dowiedzą się, jak bawili się dziadkowie, a także przygotują własnoręcznie elementy potrzebne do zabawy i wspólnie rozgrają wyścig w kapsle.

Z kolei podczas urodzin "W świecie bajek L.J. Kerna, czyli każdy może być aktorem” maluchy pokolorują przygotowane wcześniej postaci z wierszy L.J. Kerna, a potem zagrają w przedstawieniu opartym na jego twórczości. Do warsztatów przygotowane są książeczki edukacyjne.

Na urodzinach „Wokół choinki” dzieci wspólnie z opiekunami przygotują tradycyjne zabawki na choinkę z papieru, bibuły i naturalnych materiałów oraz poznają dawne tradycje związane z okresem Bożego Narodzenia. Takie urodziny odbywają się tylko w grudniu.

Z kolei tylko w styczniu tematem urodzin może być „Szopka krakowska”. Podczas zabawy dzieci ozdabiają przygotowane wcześniej szablony szopki krakowskiej, poznają zasady budowania tradycyjnej szopki. Dowiadują się też o zwyczaju chodzenia z szopką i przedstawieniach szopkarzy w dawnym Krakowie.

Tuż przed świętami(marzec i kwiecień) Dom Zwierzyniecki zaprasza na „Wielkanoc w muzeum”.  Podczas takich urodzin dzieci wykonują ozdoby wielkanocne i  papierowe witraże o motywach wielkanocnych. Poznają tradycje świąteczne dawnego Krakowa. Na urodzinach „Emaus na Zwierzyńcu” również w kwietniu tematem są wielkanocne tradycje Krakowa: Emaus, Rękawka i Pucheroki, a dzieci przygotowują tradycyjne zabawki emausowe.

Z kolei na uroczystość z „ Lajkonikiem – konikiem zwierzynieckim” można zaprosić gości tylko w czerwcu, bo jest ona związana z wystawą czasową oraz z tradycyjnymi harcami Lajkonika w oktawę Bożego Ciała. Każde dziecko przygotowuje wówczas wizerunek swojego lajkonika, ozdabiając przygotowany wcześniej szablon.

W ciągu całego roku muzeum zaprasza na urodziny pod hasłem „Krakowskie legendy”, na których  dzieci poznają wybrane legendy krakowskie, a podczas zajęć uczą się łączyć opowieść z obrazem, symbolem oraz z charakterystycznym dla danej legendy zabytkiem krakowskim.

Jak informuje Maria Lempart, dyrektor „Domu Zwierzynieckiego”, podczas każdych urodzin, muzeum otwiera dla najmłodszych jedną z sal, w których odbywają się warsztaty, a rodzice mają możliwość przygotowania we własnym zakresie poczęstunku dla młodych gości. Latem dzieci mają do dyspozycji także ogród. Każdy z uczestników otrzymuje upominek od muzeum, a jubilat dostaje specjalny prezent, ale to już niespodzianka.

Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, oddział Dom Zwierzyniecki (ul. Królowej Jadwigi 41) Rezerwacja i dodatkowe informacje pod nr telefonu 12 427 00 26 lub zwierzyniec@mhk.pl

Bilet urodzinowy dla każdego dziecka kosztuje 15 zł. Cena nie obejmuje poczęstunku, który jest przygotowany we własnym zakresie. Maksymalna liczba dzieci wynosi 20 (w sezonie letnim do 30).

(m.s.)