Rusza nabór do przedszkoli. Czy tym razem miejsc wystarczy dla wszystkich?

Rusza nabór do przedszkoli. Czy tym razem miejsc wystarczy dla wszystkich?
Już za kilka dni rozpocznie się rekrutacja do krakowskich przedszkoli samorządowych. Największe szanse na dostanie się do wybranej placówki będą mieć dzieci mieszkające w jej pobliżu. Podania będzie można składać od 1 do 29 marca. Wyniki pierwszego etapu naboru poznamy 26 kwietnia.
Od dwóch lat gmina musi zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu chętnemu dziecku w wieku od 3 do 6 lat. Nie musi to być jednak placówka wskazana przez rodziców. Z tego względu w ubiegłym roku do przedszkola nie dostało się ponad 800 dzieci.

Jest szansa, że w tym razem niezadowolonych z wyników rekrutacji będzie nieco mniej, bo - jak podaje urząd miasta - dla 31 800 maluchów w wieku przedszkolnym przygotowano 32 tys. miejsc. Dotyczy to zarówno placówek samorządowych, jak i niesamorządowych, w których czesne jest takie samo jak w miejskich przedszkolach.

Żeby zwiększyć swoje szanse na dostanie się do przedszkola warto podczas składania podania wskazać kilka placówek. W ubiegłym roku wiele dzieci odpadło w pierwszym etapie rekrutacji właśnie dlatego, że rodzice wpisali w formularzu tylko jedno przedszkole.

Jak co roku, pierwszeństwo w dostaniu się do placówki mają dzieci: z rodzin wielodzietnych (minimum troje dzieci), niepełnosprawne, mające niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwo, a także wychowywane przez jednego z rodziców lub objęte pieczą zastępczą.

W drugiej kolejności obowiązują kryteria ustalone przez radę miasta. Są one takie same jak w ubiegłym roku:

Rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu wskazanym we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli - 5 punktów

Rodzeństwo dziecka uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola - 2 punkty

Dziecko jest członkiem rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny (potrzebne orzeczenie sądu rodzinnego ustalającego nadzór kuratora lub jego kopia; zaświadczenie wydane przez ośrodek pomocy społecznej o objęciu rodziny wsparciem asystenta) - 1 punkt

W marcowej rekrutacji biorą udział wyłącznie dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice maluchów, które kontynuują wychowanie przedszkolne w tym samym miejscu muszą jedynie złożyć deklarację potwierdzającą wolę, by dziecko nadal chodziło na zajęcia w dotychczasowej placówce. Deklarację trzeba złożyć w terminie od 22 do 28 lutego.

Serwis rekrutacyjny dla rodziców przedszkolaków Formico zostanie uruchomiony 1 marca o godz. 8.00. Wniosek można wypełnić elektronicznie, ale potem trzeba go wydrukować i podpisać. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu albo nie chce korzystać z formy elektronicznej może albo pobrać papierowy formularz w placówce biorącej udział w rekrutacji albo ściągnąć go ze strony Formico – i wypełnić odręcznie. Wypełniony elektronicznie lub ręcznie oraz podpisany formularz należy zanieść do placówki tzw. pierwszego wyboru (wskazanej przez rodziców jako pierwsza).
Niezłożenie wniosku do 29 marca będzie równoznaczne z rezygnacją z udziału w rekrutacji.

Uwaga, ważne terminy:

1–29 marca – składanie przez rodziców wniosków o przyjęcie do przedszkola / oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

26 kwietnia, godz. 9.00 – ogłoszenie wyników naboru; listy dzieci zakwalifikowanych wywieszane są w przedszkolach / szkołach uczestniczących w rekrutacji, a rodzice, którzy podali we wniosku adres mailowy, otrzymują wiadomość na skrzynkę pocztową.

29 kwietnia – 10 maja – potwierdzanie przez rodziców woli uczęszczania dziecka do przedszkola / oddziału przedszkolnego w szkole w postaci pisemnego oświadczenia. Brak potwierdzenia w tym terminie jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca w danym przedszkolu / oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.

13 maja, godz. 12.00 – ogłoszenie list przyjętych i nieprzyjętych oraz liczby wolnych miejsc (od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji do dyrektora przedszkola/szkoły).

Więcej szczegółów na temat tegorocznej rekrutacji, w tym kryteria naboru, można znaleźć w serwisie Formico.

Miasto prowadzi obecnie 124 przedszkola ogólnodostępne i osiem przedszkoli specjalnych. W tegorocznej rekrutacji wezmą udział cztery nowe oddziały przedszkolne, w których zajęcia ruszą od września. Trzy z nich zlokalizowane są w Szkole Podstawowej nr 106 przy ul. Litewskiej 34 (parter budynku został przebudowany na potrzeby przedszkolaków, posiada osobne wejście). Czwarty nowy oddział przedszkolny będzie działał w Samorządowym Przedszkolu nr 49 przy al. Dygasińskiego 15a.

Samorządową sieć przedszkolną uzupełniają niesamorządowe publiczne przedszkola i punkty przedszkolne – tzw. za złotówkę. W tych placówkach obowiązują takie same zasady odpłatności co w przedszkolach samorządowych, tj. opłata za każdą godzinę ponad bezpłatne pięć godzin nie przekracza 1 zł. Obecnie w Krakowie działają 84 takie przedszkola.

ODDAJ SWÓJ GŁOS NA WYBRANE PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE

Anna Kolet-Iciek