Nauczyciele, którzy nie mogą strajkować popierają protest

30.11.-1

Nauczyciele, którzy nie mogą strajkować popierają protest
Nauczyciele szkół niepublicznych, którzy nie mogą strajkować, popierają żądania płacowe swoich kolegów z placówek publicznych. - Nauczycielski protest w sprawie godnych płac, to w rzeczywistości walka o lepszą przyszłość polskich dzieci - zaznaczają.

Swoje oświadczenia w sprawie planowanego na 8 kwietnia strajku nauczycieli wydało Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, a także Zarząd Główny Społecznego Towarzystwa Oświatowego. W skład KFON wchodzi ponad 60 szkół i innych organizacji zajmujących się edukacją. Do STO należy niemal 100 szkół w całej Polsce.

Niskie pensje i chaos w szkołach zniechęcają do pracy

“Wprowadzona przez MEN „ reforma” systemu edukacji doprowadziła do sytuacji, w której szkoły w całej Polsce borykają się z trudnościami lokalowymi, programowymi i kadrowymi. Niskie pensje, wydłużony czas awansu, ogólny chaos panujący w szkołach, przy jednoczesnym wzroście obciążeń biurokratycznych, zniechęcają do pracy wielu nauczycieli. Coraz mniej jest także chętnych do tego zawodu wśród młodzieży kończącej studia - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej. - Dlatego jesteśmy przekonani, że sprawą w tej chwili szczególnie ważną dla przyszłości polskiej edukacji jest podniesienie prestiżu zawodu nauczycielskiego. Nie jest to możliwe bez zapewnienia nauczycielom godziwej płacy za ich trudną i odpowiedzialną pracę”.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej wyrazili swoje poparcie dla postulatów dotyczących podwyżek pensji i - jak zaznaczają - solidaryzują się z zapowiadanym w tej sprawie ogólnopolskim strajkiem nauczycieli.

Ich zdaniem protest powinien doprowadzić do “zwiększenia subwencji oświatowej i stanowić pierwszy krok do wycofania szkodliwych dla szkolnictwa polskiego zmian wprowadzonych przez obecne władze”.

- Nauczyciele szkół niepublicznych, którzy z powodów formalno-prawnych nie będą mogli wziąć czynnego udziału w sporze zbiorowym jakim jest strajk, wyrażą w różnej formie swoją solidarność ze strajkującymi kolegami ze szkół publicznych - zapowiadają przedstawiciele KFON.

Edukacja nie należy do priorytetów rządzących

Szkoła bez dobrych nauczycieli to szkoła bez przyszłości. Dlatego (...) Społeczne Towarzystwo Oświatowe apeluje do rządzących o to, by w swoich decyzjach kierowali się troską o uczniów – oni zaś potrzebują dobrze przygotowanych i należycie opłacanych nauczycieli - czytamy z kolei w oświadczeniu wystosowanym przez władze STO. - Nauczycielski protest w sprawie godnych płac to w rzeczywistości walka o lepszą przyszłość polskich dzieci.

Rosnąca frustracja nauczycieli jest jednym z wielu symptomów niedofinansowania oświaty, które z każdym rokiem coraz bardziej zagraża jakości szkoły. Środki przeznaczane przez państwo na oświatę są od lat niewystarczające. Pozwala to sądzić, że edukacja nie należy do priorytetów rządzących. Jeśli nie stanie się priorytetem, dobra szkoła w Polsce może być już niebawem wyjątkiem od reguły. Najwyższy czas, by polskie władze to zrozumiały i potraktowały edukację z powagą, na jaką zasługuje".

Anna Kolet-Iciek
Fot. fotolia