Mniej zajęć dodatkowych w krakowskich szkołach w związku z podwyżkami dla nauczycieli?

23.09.2019

Kraków zastanawia się nad ograniczeniem zajęć dodatkowych dla uczniów. Wszystko przez podwyżki dla nauczycieli.

Dodatkowe lekcje angielskiego, rytmika, tańce, zajęcia sportowe, czy kółka przedmiotowe. Z takich zajęć na co dzień mogą korzystać nieodpłatnie uczniowie krakowskich szkół. Już wkrótce ta oferta może być znacznie uboższa. Powód? Konieczność wypłacenia obiecanych przez rząd kilkusetzłotowych podwyżek dla nauczycieli. Kraków tylko w tym roku potrzebuje na ten cel 23 mln złotych. Już jednak wiadomo, że miasto nie dostanie pełnej kwoty. - Mamy obiecane 17,2 mln złotych - mówi Dariusz Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta.

Do tej pory Kraków otrzymał połowę obiecanej kwoty, czyli niespełna 9 mln zł, które mają wystarczyć na wypłatę podwyżek za wrzesień i październik. Nauczyciele powinni otrzymać pieniądze do końca września.

Jeszcze w tym roku miasto musi znaleźć w swoim budżecie 6 mln złotych, by móc w stu procentach wywiązać się z obietnic złożonych przez rząd. Prawdopodobnie ucierpią na tym uczniowie. Choć nie podjęto jeszcze decyzji o zmianach w budżecie miasta to jednak Dariusz Nowak zaznacza: - W naszych analizach zastanawiamy się i bierzemy pod uwagę ograniczenie dodatkowych zajęć dla uczniów.

Anna Kolet-Iciek
fot. fotolia