Kraków wprowadza kryteria naboru do internatów. Wszystko przez kumulację roczników

08.05.2019

Tegoroczna kumulacja roczników może spowodować problemy ze znalezieniem wolnego miejsca w bursie lub internacie. Władze miasta przygotowują się na to zmieniając uchwałę w sprawie rekrutacji.

Do dziś w Krakowie nie obowiązywały żadne kryteria podczas naboru uczniów do przyszkolnych internatów. Władze miasta postanowiły to zmienić i podczas dzisiejszej sesji przedstawiły radnym projekt uchwały w tej sprawie.

Wynika z niego, że już od tego roku zasady przyjęć uczniów do internatów będą takie same jak te obowiązujące do tej pory w bursach, które tym różnią się od internatów, że przyjmują dzieci z różnych szkół z terenu całego miasta (zarówno gimnazjów jak i szkół ponadgimnazjalnych).

Z kolei internaty z reguły przeznaczone są wyłącznie dla uczniów szkoły, przy której działają.

- Do tej pory nie było potrzeby ustalania kryteriów naboru do internatów, bo zwykle wolnych miejsc było więcej niż chętnych. To jednak może się zmienić w związku z podwójnym rocznikiem - mówi Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji.

W tym roku o przyjęcie do szkół średnich będą ubiegać się jednocześnie absolwenci gimnazjów i ośmioklasowych szkół podstawowych. Kandydatów będzie niemal dwa razy więcej niż zwykle.

Władze miasta podejrzewają, że podobnie może być w internatach, stąd potrzeba wprowadzenia kryteriów naboru. Będą one takie same, jak te obowiązujące dotychczas w bursach. Punkty rekrutacyjne otrzymają:

1) w przypadku kandydata niepełnoletniego:
a) wielodzietność rodziny kandydata – 1 pkt,
b) niepełnosprawność kandydata – 1 pkt,
c) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 1 pkt,
d) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 1 pkt,
e) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 1 pkt,
f) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 1 pkt,
g) objęcie kandydata pieczą zastępczą – 1 pkt;

2) w przypadku kandydata pełnoletniego:
a) wielodzietność rodziny kandydata – 1 pkt,
b) niepełnosprawność kandydata – 1 pkt,
c) niepełnosprawność dziecka kandydata – 1 pkt,
d) niepełnosprawność innej osoby bliskiej, nad którą kandydat sprawuje opiekę – 1 pkt,
e) samotne wychowywanie dziecka przez kandydata – 1 pkt

(ANKO)