Kopalnia Soli w Bochni. Fascynujące lekcje ponad 200 metrów pod ziemią

Kopalnia Soli w Bochni. Fascynujące lekcje ponad 200 metrów pod ziemią
Najstarsza w Polsce kopalnia soli kamiennej, której początki datowane są na 1248 rok to niezwykłe podziemne miasto, w którym można przeżyć niezapomnianą lekcję historii, geografii, a nawet … ekonomii.

Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska na głębokości do 250 m. Unikatowe komory solne, wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe podziemne miasto.

Ekspozycja Multimedialna sprawia, że zwiedzanie ma charakter podróży w czasie, która rozpoczyna się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowią niecodzienną lekcję historii. Przedstawione w ten sposób informacje utrwalają się na dłużej i są doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkolnej ławie.

Dla najmłodszych turystów kopalnia przygotowała pięć programów edukacyjnych, których scenariusze oparte są na spotkaniach z tajemniczymi bohaterami bocheńskich legend. To doskonała propozycja na pierwsze wycieczki szkolne, a także nietypowy sposób przyswajania historii przez przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Zagadkowa kopalnia
PROGRAM DLA ZERÓWKI I KLAS I-III
Program pobytu edukacyjnego dla najmłodszych turystów został napisany tak, aby w możliwie najprostszy i najciekawszy sposób przekazać dzieciom wiedzę na temat historii kopalni. Pomocnym narzędziem jest tutaj "Wielka Księga Podziemnych Zagadek". Każda poprawnie odgadnięta zagadka zamienia się w magiczny przedmiot.

Śladami pracy górnika
PROGRAM DLA KLAS I-III
Przemierzając kopalniane korytarze uczestnicy wycieczki poznają historię wydobycia soli a o trudach górniczego fachu opowiada im sam średniowieczny górnik. Uczniowie poznają dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Uczestnicy wycieczki biorą także udział w zajęciach plastycznych i sportowo-rekreacyjnych.

Królestwo Skarbnika
PROGRAM DLA KLAS I-III
Tajemnicza postać Bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami prowadzi młodych turystów wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni.

Dar Księżnej Kingi
PROGRAM DLA KLAS IV-VI
Niezwykły dar, który mieszkańcy Bochni otrzymali od księżnej Kingi zmienił historię miasta i całego królestwa, dał początek wspaniałej historii wielu pokoleń górniczej pracy. Wiedzę zdobytą podczas spotkania ze świętą Kingą uczniowie będą mieli okazję sprawdzić rozwiązując quizy i zagadki.

Królewska kopalnia
PROGRAM DLA KLAS IV-VI
Spotkanie z królem Kazimierzem Wielkim to niezwykła lekcja historii, geografii i ekonomii zarazem. Zwiedzając kopalnię uczniowie zapoznają się z prawami, które regulowały funkcjonowanie kopalni, a także rolą władcy jako osoby tworzącej prawa dla ludzi i dla ich dobra.

Dla starszych uczniów przygotowano aktywną formę zwiedzania, jaką jest gra integracyjna „Przygoda w solnych górach”. Poznając historię zabytkowej kopalni soli uczniowie gromadzą wiedzę, którą będą musieli jak najlepiej wykorzystać rywalizując w zmaganiach o punkty dla swojej drużyny. Podczas podziemnej wyprawy grupy przemierzą półtorakilometrowy odcinek wiodący przez wąskie korytarze, zobaczą zabytkową kaplicę i surowe komory solne, wykonają zadania nawiązujące do tradycyjnych prac górniczych. Rywalizację poprzedza podział na 12-15-osobowe konkurencyjne grupy. Następnie każdy z zespołów kolejno pokonuje tę samą trasę. Na wykonanie zadań przewidziany jest ścisły limit czasowy.Głównym założeniem gry jest współpraca wewnątrz drużyny oraz rywalizacja pomiędzy konkurencyjnymi zespołami, składającymi się z kilkuosobowych grup. Aby pokonać trasę i zdobyć punkty gwarantujące zwycięstwo grupa musi nie tylko wykazać się sprawnością i sprytem, ale także umieć współpracować i wyciągać pomocną dłoń do grupy.

Pobyt Nocny w Kopalni Soli Bochnia to propozycja wycieczki, która łączy w sobie integrację, edukację i stanowi okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych. Zjazd zjeżdżalnią ze 140 metrów, zabawa na podziemnym boisku sportowym i placu zabaw, a także dyskoteka 250 metrów pod ziemią to atrakcje, które czekają na uczestników pobytu nocnego w Kopalni Soli Bochnia.

Wszystkie programy zostały przygotowane tak, by każdy uczeń mógł w nich aktywnie uczestniczyć, miał możliwość zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, a nawet zabrać do domu pamiątkę. Duży nacisk położony został na aspekty edukacyjne, nie zapominając o zabawie. Realizowane programy edukacyjne, prowadzą młodych odkrywców przez historię kopalni soli od średniowiecza po czasy współczesne, pozwalają im rozwijać wyobraźnię i zdobywać wiedzę.