Edukacja seksualna wkroczy do krakowskich szkół? Prezydent miasta jest za

29.08.2019

Edukacja seksualna wkroczy do krakowskich szkół? Prezydent miasta jest za
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski jest zdania, że zajęcia z edukacji seksualnej powinny być prowadzone w szkołach przez ekspertów z zewnątrz. W ten sposób prezydent odniósł się do uchwały przyjętej podczas wczorajszej sesji.

Przegłosowana wczoraj uchwała (przy sprzeciwie radnych PiS) zobowiązuje prezydenta do podjęcia działań polegających na prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek i chorób przenoszonych drogą płciową w tym HIV.

Rada miasta już raz głosowała nad podobnym projektem. Przyjęta przez nich w czerwcu uchwała zakładała ustanowienie programu grantowego dla organizacji pozarządowych, które w szkołach miałyby prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej. Została ona jednak unieważniona przez wojewodę małopolskiego, który uznał, że rada miasta poszła zbyt daleko precyzując w jakiej formie i gdzie mają się odbywać tego typu zajęcia.

Decyzji wojewody nie udało się zaskarżyć w wymaganym terminie i dlatego przewodniczący RM Dominik Jaśkowiec sam przygotował kolejna uchwałę, tym razem nie ma już w niej mowy o programie grantowym, ani o zajęciach w szkołach. - Uchwała wyprowadza te zajęcia ze szkół, a o tym jak mają być realizowane zdecyduje prezydent - przekonywał podczas wczorajszej sesji Dominik Jaśkowiec.

W ten sposób próbował uspokoić radnych PiS, którzy podnosili, że szkoła nie jest miejscem na tego typu zajęcia. - Przedmiot wychowanie do życia w rodzinie w zupełności wystarczy - podkreślał Michał Drewnicki z PiS, a jego klubowy kolega Józef Jałocha zaznaczał, że rodzice mają zagwarantowane prawo do wychowywania swoich dzieci według własnych przekonań, a wprowadzanie takich zajęć do szkół to jego zdaniem “uszczęśliwianie na siłę uczniów i rodziców”.

Radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków) przypomniał, że zajęcia mają mieć charakter dobrowolny i odbywać się za zgodą rodziców. - Żaden sexedukator nie będzie zmuszał dzieci do udziału w tych lekcjach - zaznaczył Wantuch.

Radna Nina Gabryś, pomysłodawczyni całego programu zapowiada, że będzie zabiegać w urzędzie miasta, by jego realizacja odbywała się w szkołach. - Podobny program działa w Łodzi, gdzie organizacje pozarządowe prowadzą takie zajęcia właśnie na terenie placówek - zaznacza Nina Gabryś. - Jestem już po rozmowach na ten temat z krakowskim Wydziałem Edukacji i widzę po ich stronie chęć współpracy - dodaje radna.

Zapewnia również, że nawet jeśli wojewoda ponownie unieważni przyjętą wczoraj uchwałę, program i tak będzie realizowany w porozumieniu z urzędnikami. - Chcemy na ten cel zabezpieczyć środki w przyszłorocznym budżecie, chodzi o ok. 200 tys. zł - mówi radna.

Prezydent Jacek Majchrowski w rozmowie z nami przyznaje, że sam nie ma jeszcze pomysłu w jakiej formie będzie realizowana uchwała, zapewnia jednak, że jego zdaniem szkoła jest najbardziej odpowiednim miejscem do prowadzenia takiej edukacji.

Moje prywatne zdanie jest takie, że tego typu zajęcia powinny być podejmowane w szkołach ponadpodstawowych i prowadzone przez osoby z zewnątrz, a nie nauczycieli z danej szkoły, najlepiej by byli to lekarze - mówi prezydent Majchrowski.

Anna Kolet-Iciek
fot. fotolia