Uczniowie wracają do szkół tylko na dwa tygodnie. Co jeszcze znajdziemy w nowym rozporządzeniu?

ANKO redakcja@miastopociech.pl

Minister edukacji podpisał dziś rozporządzenie zakładające między innymi powrót do szkół dzieci z klas I-III. Szkoła nadal będzie miała obowiązek zorganizowania zajęć stacjonarnych dla starszych uczniów, którzy nie mają w domu warunków do nauki online. Co jeszcze znajdziemy w opublikowanym dziś dokumencie?

Nauka w klasach I-III szkół podstawowych

Rozporządzenie precyzuje, że nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie w okresie od 18 do 31 stycznia. W tym czasie pozostali uczniowie będą nadal uczyć się online. Jest jeden wyjątek. Zgodnie z rozporządzeniem nadal ma obowiązywać przepis mówiący, że dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów

Dyrektorzy szkół podstawowych, w tym artystycznych, w których jest prowadzone kształcenie ogólne w zakresie podstawy programowej, są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

Nauka w szkołach i placówkach specjalnych

Od 18 stycznia br. do szkoły wracają również uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Podobnie jak przed feriami dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.

Ograniczenie funkcjonowania, tak jak do tej pory, nie będzie dotyczyło szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym

Od poniedziałku, 18 stycznia szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe,

na takich zasadach jak przed feriami, mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Praktyki zawodowe w zawodach morskich ze względu na swoją specyfikę nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.

Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

Konsultacje dla zdających egzaminy

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów

Podobnie jak przed feriami dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów.

Szkolenie sportowe

Nadal zachowana ma być możliwość realizacji szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego w formie stacjonarnej, tj. w miejscu ich prowadzenia.

Działalność domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych

Zamknięte będą publiczne i niepubliczne domy wczasów dziecięcych i szkolne schroniska młodzieżowe. Placówki te organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia na terenie swoich obiektów. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią obecnie nie mogą realizować swoich statutowych zadań.

14.01.2021 20:55
O już poprawione na 100%. Chyba ktoś manipuluje ankieta.
14.01.2021 20:55
O już poprawione na 100%. Chyba ktoś manipuluje ankieta.
14.01.2021 20:53
Chyba jest błąd w liczeniu procentowym :101 % ankietowanych?
Matka 8 latki
14.01.2021 20:09
To jest nieodpowiedzialne ,by wrocili uczniowie 1 -3.Uczniowie przytulają się ,razem się bawią ,przychodzą zakatarzeni ,a starsi siedza w domu.Paranoja