Nauczyciele V LO: “Naszą intencją nigdy nie było zrobienie krzywdy uczniom”

Nauczyciele V LO: “Naszą intencją nigdy nie było zrobienie krzywdy uczniom”
Nauczyciele najlepszego krakowskiego liceum są oburzeni decyzją dyrektora szkoły, który bez wymaganego quorum sklasyfikował na zwołanej przez siebie radzie pedagogicznej tegorocznych maturzystów.

O tym, że strajk nauczycieli może przeszkodzić uczniom w zdobyciu świadectwa ukończenia szkoły, a tym samym uniemożliwić przystąpienie do matury pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Maturzyści już 26 kwietnia mają otrzymać świadectwa. Wcześniej jednak powinni mieć wystawione oceny, które następnie musi zatwierdzić rada pedagogiczna. Nauczyciele małopolskich szkół średnich zdecydowali, że nie przerywając strajku, wystawią swoim uczniom oceny w sobotę. Zapowiedzieli jednocześnie, że nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych, bo to oznaczałby rezygnację ze strajku.

- Naszą intencją nigdy nie było zrobienie krzywdy uczniom - zapewnia Iwona Król, strajkująca nauczycielka z V LO. - Nasz plan był taki, by na czas zapowiadanego po świętach okrągłego stołu zawiesić protest, odbyć rady, wydrukować świadectwa i zgodnie z planem rozdać je uczniom w piątek.

Stanisław Pietras, dyrektor “piątki” zdecydował jednak inaczej. Zwołał radę, w której wzięło udział 19 niestrajkujących nauczycieli, on sam i dwaj jego zastępcy. Strajkujący nauczyciele zwracają uwagę, że rada podjęła decyzje o klasyfikacji uczniów bez wymaganego quorum (do podjęcia uchwały wymagana jest obecność na radzie co najmniej połowy jej członków. Niespełnienie tych wymogów uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek uchwał. Pierwszym krokiem po otwarciu posiedzenia rady powinno być sprawdzenie przez dyrektora, czy w posiedzeniu uczestniczy wymagana liczba członków i w związku z tym, czy rada jest zdolna do podejmowania uchwał).

- Bardzo nas to martwi, bo uważamy, że tak podjęta decyzja o klasyfikacji uczniów jest nieważna - mówi Iwona Król.

Komitet strajkowy w V LO wydał w tej sprawie oświadczenie. Czytamy w nim:

1. Dziś o godz. 11.00 odbyło się spotkanie komitetu strajkowego, w wyniku którego potwierdziliśmy ustaloną przez szkoły krakowskie strategię NIEUCZESTNICZENIA w radzie klasyfikacyjnej i dalszej kontynuacji strajku w V LO w Krakowie. Za tym opowiedziało się 46/46 nauczycieli.
2. Odbyła się u nas, mimo próśb o jej przesunięcie, rada klasyfikacyjna, w której uczestniczyło 19 nauczycieli i 3 Dyrektorów. Rada BEZ uzyskania quorum podjęła decyzję o klasyfikacji. Odpowiedzialność za jej przeprowadzenie ponosi Dyrektor Szkoły.
3. ŻADEN z nauczycieli strajkujących NIE zawiesił uczestnictwa w strajku i nie wziął udziału w zwołanej przez Dyrektora radzie.
4. Utrzymujemy postulat bezterminowego strajku i walki do końca o swoje prawa, bez względu na kalendarz roku szkolnego. Zachęcamy inne szkoły do podjęcia podobnych decyzji. My nie zrezygnujemy.

Nauczyciele mają nadzieję, że po świętach, kiedy zawieszą swój protest na czas obrad okrągłego stołu, dyrektor unieważni decyzję poprzedniej rady i zwoła nową, już zgodnie z przepisami.

Z dyrektorem V LO nie udało nam się na razie skontaktować.

Anna Kolet-Iciek
fot. FB

Jola
17.04.2019 16:52
Strajkują, bo mają do tego prawo. Strajk, który nie jest dokuczliwy dla pracodawcy, nie ma sensu. Przestańcie siać ferment złośliwe TROLLE i powtarzać oklepane farmazony o zakładnikach. Chyba nauczono Was w szkole, co to samodzielne myślenie. Bywało już, że z powodu strajku uczniowie przystąpili do matur z opóźnieniem. Świat się nie zawalił i kto miał maturę zdać, zdał. Do matury przygotowywali się przez prawie trzy lata. Niech czas, który zyskają w razie opóźnienia przeznaczą na powtórki. Tak zdolne dzieci, jeszcze zdolniejszych rodziców poradzą sobie na pewno. Cierpliwości. Za zaistniałą sytuację winić należy MEN i tam kierujcie swoje pretensje i żale.
Irek
17.04.2019 13:55
w ramach protestu i strajku strażacy powinni przestać gasić pożary, a chirurdzy wycinać zdrowe organy zamiast chorych, etc.. To droga donikąd, ci wszyscy nauczyciele, którzy szkodzą dzieciom w imię własnych, partykularnych interesów, powinni zastanowić się poważnie nad zmianą profesji, bo ludzie bez etosu nie powinni w tym zawodzie w ogóle pracować.
Joanna
17.04.2019 08:31
Nigdy nie zrobiliby krzywdy uczniom....ble,ble,ble...a co robią!!!! Jestem nauczycielem i odstapilam od strajku ba czas egzaminów. To wszystko jest chore!!!
nabucco
16.04.2019 22:00
Joanno - jesteś po prostu tępa,prymitywna i spisiała.Amen.
Sowa
16.04.2019 20:34
Pani Joanno, jeśli z powodu strajku personelu lotniczego nie poleci pani samolotem to pretensje będzie miała pani do pilotów , stewardes, stewardów czy do lini lotniczych? Jeśli odpowiedź brzmi do lini to w tej sytuacji proszę mieć pretensje do rządu.
Tomasz
16.04.2019 20:00
Powyższy artykuł jest nieprawdziwy, jeśli ktoś ma wątpliwości proszę o kontakt z nauczycielami wymienionego liceum.
Ed
16.04.2019 19:45
Pani Joanno, każdy strajk jest kosztem czegoś lub kogoś.
Strajkujący nauczyciel
16.04.2019 18:57
Z automatu to się strzela a nie zwalnia nauczycieli.
ja
16.04.2019 16:32
Czytajcie ze zrozumieniem..
elektra77@interia.pl
16.04.2019 12:15
KWW Pospolite Ruszenie proponuje dla emerytów i nauczycieli kwotę 2 tys. zł/m-c ale od 4 czerwca 1989 r, poprzez zmianę obecnie obowiązującego systemu podatkowego
Joanna
16.04.2019 11:34
I oni niby nie robią uczniom krzywdy?? Kpina!!!! Tacy nauczyciele, przez których młodzież nie będzie mogła podejść do tegorocznych matur powinni z automatu zostać zwolnieni DYSCYPLINARNIE, a uczniowie powinni mieć prawo żądać od nich wysokiego odszkodowania. Szybko zrozumieliby wtedy, że nie można robić czegoś kosztem przyszłości uczniów!!!!!