Strajkujący podjęli ważną decyzję w sprawie uczniów

Strajkujący podjęli ważną decyzję w sprawie uczniów
Nauczyciele szkół średnich podjęli dziś decyzję, że mimo strajku wezmą udział w radach klasyfikacyjnych i wystawią oceny uczniom kończącym szkołę. - Rząd polski po raz kolejny nie zdał egzaminu dojrzałości. Zdaliśmy go my, nauczyciele, podejmując decyzję o tym, że klasyfikujemy uczniów - stwierdzili.

Nauczyciele tworzący ogólnopolski międzyszkolny komitet strajkowy spotkali się dziś w Warszawie, aby omówić sprawę dopuszczenia uczniów do matury. Jeszcze do niedawna stało to pod dużym znakiem zapytania. Strajkujący nauczyciele nie chcieli brać udziału w radach pedagogicznych, które - zgodnie z przepisami - zatwierdzają oceny uczniów. Bez odbycia takiej rady i podjęcia stosownej uchwały maturzysta nie może otrzymać świadectwa ukończenia szkoły. Z kolei bez świadectwa, uczeń nie mógłby zostać dopuszczony do matury, a w konsekwencji musiałby powtarzać ostatnią klasę.

W wielu szkołach rady nie zebrały się do dziś, a czasu na klasyfikację jest bardzo mało, bo już w ten piątek maturzyści powinni odebrać swoje świadectwa. Strajkujący liczyli na to, że rząd dostrzeże problem i ugnie się pod ich żądaniami. Tak się jednak nie stało, dlatego dziś członkowie ogólnopolskiego międzyszkolnego komitetu strajkowego (tworzą go przedstawiciele z ponad 20 miast i regionów) zaapelowali do wszystkich strajkujących, by mimo trwającego protestu wzięli udział w radach pedagogicznych, a dyrektorów szkół wezwali do pilnego zwołania takich rad.

- W ten sposób pokazujemy,że zależy nam na naszych uczniach, że w przeciwieństwie do rządu zdaliśmy egzamin dojrzałości - mówią przedstawiciele komitetu i zaznaczają, że udział w radach nie oznacza przerwania bądź zawieszenia protestu, bo strajk trwa jeśli w szkole działa komitet strajkowy, w którym musi zasiadać minimum dwoje pracowników. Z kolei, aby uchwała rady pedagogicznej była ważna musi wziąć w niej udział ponad połowa zatrudnionych w szkole nauczycieli.

Jak już informowaliśmy, Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty wysłała do dyrektorów szkół na swoim terenie informację, że dyrektor liceum sam może przeprowadzić radę klasyfikacyjną i zatwierdzić oceny uczniów jeśli nie uda mu się zebrać wymaganego quorum. Jej interpretacji prawa oświatowego nie podzieliło jednak ministerstwo edukacji.

Strajk w oświacie trwa już 16 dni. Dziś w Warszawie, pod siedzibą MEN, odbyła się manifestacja poparcia dla strajkujących nauczycieli. Podobne manifestacje zostały zorganizowane w wielu miastach w Polsce, również w Krakowie.

Anna Kolet-Iciek
fot. fotolia

Irena
24.04.2019 09:09
Hola, hola... nie wszystkie szkoly średnie się na to zgodzily, więc póki co nie wiadomo co z maturami.