Radni wyręczyli prezydenta. Przedszkola otrzymają wyższą dotację

Radni wyręczyli prezydenta. Przedszkola otrzymają wyższą dotację
Dziś w nocy krakowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie dalszego finansowania przedszkoli publicznych. Placówki mają otrzymywać wyższą dotację do sierpnia 2022 roku.

Chodzi o przedszkola, które choć prowadzone są przez prywatne firmy (ale także np. stowarzyszenia, czy organizacje zakonne), to jednak funkcjonują na podobnych zasadach, jak przedszkola samorządowe, czyli za każdą godzinę pobytu dziecka pobierają jedynie złotówkę i każdego dnia zapewniają maluchom pięciogodzinną bezpłatną opiekę. W zamian od kilku lat otrzymują z budżetu miasta zwiększoną dotację (przez ostatnie miesiące zamiast ustawowych 100 proc. dostawały 120 proc.).

Wyższa dotacja miała obowiązywać do końca tego roku, dlatego właściciele przedszkoli już w październiku spotkali się z wiceprezydent miasta Anną Korfel-Jasińską, prosząc ją o przygotowanie uchwały, która zapewniłaby finansowanie na kolejny rok. Wówczas otrzymali zapewnienie, że tak się stanie.

Do dziś urząd nie przygotował jednak stosownej uchwały, a prezydent w odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Wantucha zaznaczył, że “decyzja dotycząca możliwości dotowania publicznych placówek wychowania przedszkolnego na poziomie wyższym od ustawowego zostanie podjęta po uchwaleniu przez RMK budżetu na 2020 rok”.

Problem w tym, że uchwała budżetowa, ma zostać przyjęta dopiero 18 grudnia, czyli na ostatniej sesji w tym roku. Na uchwałę w sprawie dotacji zabrakłoby już czasu, co oznaczałoby, że od stycznia właściciele placówek otrzymaliby mniej pieniędzy, a co za tym idzie wielu z nich musiałoby zamknąć placówkę.

Radni postanowili jednak wyręczyć urzędników i sami przygotowali projekt uchwały. Jeden z nich powstał z inicjatywy klubu Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały, drugi przygotowali radni prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. - Ponieważ projekty były identyczne, wycofaliśmy nasz, bo stwierdziliśmy, że lepiej aby przyjąć ten autorstwa radnych z klubu prezydenckiego - tłumaczy Łukasz Maślona z Kraków dla Mieszkańców. - To był ostatni moment na przyjęcie takiej uchwały, aby nie zakłócić działania przedszkoli niesamorządowych - dodaje radny. - Powinniśmy je wspomagać, gdyż zapełniają one lukę w sieci przedszkoli samorządowych, uzupełniając istniejące braki.

Ostatecznie uchwała została przyjęta przy dwóch głosach wstrzymujących się (Adam Kalita i Jerzy Zięty z PiS).

Urząd miasta był przeciwny podejmowaniu uchwały w tej sprawie. Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji tłumaczyła, że miasta nie stać na dalsze finansowanie przedszkoli ponad ustawowe minimum.

Anna Kolet-Iciek
Fot. pixabay.com

lepiej poinformowany
06.12.2019 11:04