Oaza spokoju w sercu miasta, czyli przedszkole „Pod Gwiazdkami”

21.10.2013

Oaza spokoju w sercu miasta, czyli przedszkole „Pod Gwiazdkami”
Pastelowe, ciepłe kolory ścian, meble z litego drewna, dekoracje z tkanin i żywe rośliny. Już na pierwszy rzut oka widać, że niepubliczne przedszkole „Pod Gwiazdkami” stawia na ekologię. Tu wszędobylski plastik zastępują drewniane zabawki, a do swojej dyspozycji dzieci mają też różnego rodzaju tkaniny, ręcznie szyte lalki, a nawet pieńki i szyszki.

- W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Na co dzień próbujemy zaszczepić w dzieciach miłość i poszanowanie nie tylko do człowieka, ale i do przyrody oraz poczucie odpowiedzialności za naszą planetę – mówi Grażyna Płachecka, dyrektorka przedszkola.

Przedszkole „Pod gwiazdkami” położone jest na Grzegórzkach, przy ulicy Profesora Szafera- słynnego polskiego botanika. Budynek otacza wielki, piękny, słoneczny ogród, który mimo bliskości ruchliwych ulic, jest prawdziwą oazą zieleni i spokoju.

Oaza spokoju w centrum miasta

W ogrodzie dzieci mogą się nie tylko bawić, ale także prowadzić prace ogrodnicze i obserwacje przyrodnicze. Każda grupa posiada swoje własne poletko uprawne. Na grządkach maluchy sieją i sadzą kwiaty, zioła i dynie ozdobne, które jesienią służą do dekoracji przedszkola. Na klombach i skalniakach rosną bratki, byliny, rośliny cebulowe i krzewy ozdobne.

Między gałęziami drzew, z których część ma ponad 50 lat, zawieszone są liczne budki lęgowe dla ptaków. Jest też ścieżka sensoryczna, która służy do poznawania przyrody wieloma zmysłami. Dzieci, idąc po niej gołymi stópkami, czują różne faktury: okrągłe kamyczki, twarde kasztany, kłujące szyszki, gorący, złoty piasek. Pośrodku ścieżki wiosną wyrasta żonkilowe „Pole Nadziei”. Świetnym punktem do obserwacji przyrody jest też oczko wodne, w którym żyją karasie ozdobne i wodne ślimaki. Oczko odwiedzają kaczki i śliczne ważki.

- Ogród jest naszą chlubą – mówi Grażyna Płachecka. - Po pracy przychodzą tu rodzice i dziadkowie ze swoimi pociechami, by odpocząć. Z myślą o nich zbudowaliśmy drewnianą altanę. Odbywają się w niej również zajęcia wychowawczo-dydaktyczne.

Przedszkolny ogród jest piękny o każdej porze roku. Wkrótce dzieci zaczną jesienne prace porządkowe- będą grabić liście. Część z nich przeznaczą na kompostownik. Zimą odśnieżą własnymi łopatkami ścieżki ogrodowe, nakarmią głodne ptaki. Ulepią bałwana i będą szaleć na sankach. Na wiosnę czeka je sadzenie roślin, pomoc w przekopywaniu grządek i podlewanie, a latem będą mogły korzystać z ogrodu w pełnym rozkwicie i podziwiać owoce swojej pracy.

- W przedszkolu ważny jest nie tylko rozwój umysłowy, ale też rozwój społeczny, fizyczny i emocjonalny dziecka. Prace w ogrodzie relaksują, uczą cierpliwości, systematyczności, wzmacniają wiarę we własne możliwości i dają satysfakcję z efektów własnej pracy- mówi Grażyna Płachecka.

Zdrowy jadłospis

Przedszkole „Pod Gwiazdkami” ma jeszcze jeden istotny atut – własną kuchnię, a dwa lata temu przystąpiło do akcji „Zdrowy Przedszkolak”, by nauczyć się gotować jeszcze lepiej, zdrowiej i korzystniej dla dzieci. - Współpracujemy z zaprzyjaźnionym rolnikiem, który dostarcza do naszego przedszkola świeże warzywa i owoce. Podajemy dzieciom sporo kasz i produktów pełnoziarnistych. Nie karmimy ich parówkami, gotowymi płatkami śniadaniowymi ani sklepowymi ciastkami. Ciasta i desery przyrządzamy sami. – mówi Grażyna Płachecka.

Panie kucharki same robią też budynie, kisiele i sosy. Pieką wspaniały pasztet sojowy i wymyślają zdrowe pasty kanapkowe z warzyw, twarogu, nasion, ziół i dobrych tłuszczy, takich jak oliwa z oliwek i olej lniany. Nauczyciele prowadzą z dziećmi warsztaty kulinarne, podczas których maluchy uczą się jak zdrowo gotować.

EkoDzieciaki

Dzieci z przedszkola „Pod Gwiazdkami” biorą udział w wielu akcjach ekologicznych. Zbierają zużyte baterie, żarówki energooszczędne, makulaturę, zakrętki. Uczone są segregowania odpadów.

- Dużą wagę przywiązujemy do wystroju sal, który zmienia się w zależności od pory roku. Ściany pomalowane są ekologicznymi farbami, drewniane parkiety pokryte nieszkodliwymi lakierami. Sale oświetlamy żarówkami energooszczędnymi, nadającymi się do recyklingu. Oszczędzamy światło i uczymy tego dzieci. Codziennie przypominamy im też o konieczności oszczędzania wody – wymienia Grażyna Płachecka.

Dzieci bawią się zabawkami wykonanymi z materiałów naturalnych i ekologicznych: drewna, kamionki, metalu, bawełny, jedwabiu i wełny. Wykorzystują do zabawy pieńki, deski, kamienie, żołędzie, kasztany, szyszki, co pobudza ich wyobraźnię i rozwija kreatywne myślenie. To wszystko sprawia, że w przedszkolu panuje inspirująca atmosfera. Zrobienie czegoś z niczego, to dopiero sztuka i nie lada wyzwanie.

W przedszkolu „Pod Gwiazdkami” w ramach czesnego dzieci mają zapewnione zajęcia rytmiczno – ruchowe z umuzykalnieniem; gimnastykę rekreacyjno-korekcyjną; arteterapię, warsztaty taneczne; religię; warsztaty ceramiczne; wycieczki oraz wyjścia do teatrów, muzeów i na warsztaty. Dodatkowo płatna jest nauka języków obcych – angielskiego i francuskiego oraz taniec towarzyski.

Przedszkole Niepubliczne „Pod gwiazdkami”, mieści się w Krakowie, przy ul. Prof. Szafera 2; przedszkole@podgwiazdkami.pl; www.podgwiazdkami.pl; tel. 12 411-34-51