Naukowiej wyruszył w trasę. Dotrze do każdej małopolskiej gminy

Naukowiej wyruszył w trasę. Dotrze do każdej małopolskiej gminy
100 tys. uczniów z całej Małopolski będzie mogło bezpłatnie zwiedzić mobilną wystawę, która właśnie wyruszyła w trasę.

Jest to pierwsza wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, które powstaje w Krakowie. Na razie stworzono wyjątkową ekspozycję, która mieści się w … naczepie.

- Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było – zaznacza Anna Pieczarka, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Naczepa, która na własnych kołach dotrze do każdej gminy w Małopolsce nie jest zwykłym pojazdem. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25 osób. Do dyspozycji odwiedzających są tam m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które mają pomóc w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych.

Naczepa ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. – To ma być centrum w miniaturze. Takie nasze laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas – podkreśla Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Wystawa to w dużej mierze prototyp. – Nie korzystaliśmy z gotowych rozwiązań. Te rodziły się w toku współpracy z polskimi wykonawcami - dodaje Szymański.

Wystawa zadebiutowała w poniedziałek 11 lutego na rynku w Tarnowie, gdzie będzie dostępna do dziś. Następnie na trasie znajdą się m.in: Żabno, Dąbrowa Tarnowska, Brzesko i Bochnia.

- Zarządowi Województwa zależy, aby projekt dotarł do najdalszych zakątków Małopolski, a centrum aktywnie wspierało rozwój edukacji w naszym regionie - mówi Anna Pieczarka.

Aktualny harmonogram wyjazdów dostępny jest pod tym linkiem.

Partnerami wizyt Cogiteonu będą władze poszczególnych gmin. To one będą współdecydować o miejscu stacjonowania naczepy oraz organizacji zwiedzania.

Wiadomo jednak, że od rana do godzin popołudniowych z wystawy będzie korzystać głównie młodzież szkolna w ramach zorganizowanych pokazów. Po południu naczepa będzie otwarta dla mieszkańców. Czas przewidziany na zwiedzanie to około pół godziny.

Cogiteon ma powstać w połowie 2022 roku, w krakowskiej dzielnicy Czyżyny, gdzie będzie można zwiedzać wystawę o człowieku. – Tworzymy wyjątkowe centrum nauki, które będzie mieć nie tylko dużą wystawę stałą, ale również własny program warsztatów. Chcemy, aby oferta była idealnie dopasowana do oczekiwań przyszłych zwiedzających – tłumaczy Szymon Pitek, koordynator wystawy mobilnej Naukowiej.

Prace konstrukcyjne przy naczepie oraz eksponatach trwały 9 miesięcy. Projekt jest finansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Fot. Biuro prasowe UMWM