Lekcja historii w skansenie i na zamku

14.02.2014

Lekcja historii w skansenie i na zamku
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec przygotowało ciekawe lekcje i warsztaty dla uczniów, którzy chcą poznać historię i obrzędy mieszkańców zachodniej Małopolski.

W drewnianych zabytkowych wnętrzach skansenu w Wygiełzowie przeniesiemy się czasów, gdy w domach nikt jeszcze nikt nie śnił o elektryczności i bieżącej wodzie, a życie upływało w rytmie pór dnia i roku. Tu poznamy warunki życia najuboższych mieszkańców wsi, zobaczymy gospodarstwo zamożnego sołtysa, a także dowiemy się, jakie życie prowadziła średniozamożna szlachta.
Piotr Bujakiewicz, wicedyrektor Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec, poleca też odwiedzenie ruin średniowiecznego zamku biskupów krakowskich na wzgórzu lipowieckim. Niegdyś w jego celach odsiadywali karę duchowni, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu.
Zarówno w skansenie, jak i na zamku, odbywają się warsztaty i lekcje. Oferta jest bardzo ciekawa.

W Wojtusiowej izbie – prowadzone są zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla przedszkolaków. Dzieci na spotkaniu z gospodynią starej chałupy z Rozkochowa słuchają opowieści o rodzinie, która żyła w tym domu przed stu laty. Poznają dawne sprzęty  do wyrobu białego sera i do obróbki soli, a także stare zabawki.

Budownictwo ludowe Krakowiaków Zachodnich - warsztat dla uczniów klas od IV do VI. Uczestnicy zapoznają się z tradycją budownictwa drewnianego Małopolski. Z materiałami budowlanymi, konstrukcjami oraz typami wiejskich budynków mieszkalnych i gospodarczych. W trakcie zajęć dzieci będą mogły samodzielnie skonstruować wiejską chałupę i spichlerz.

Papier ręcznie czerpany – uczestnicy zapoznają się z historią papieru, tajnikami jego czerpania, formowania oraz suszenia.

Heraldyka i genealogia rodów szlacheckich na przykładzie rodziny Bzowskich - lekcja prowadzona we wnętrzach dworu z Drogini; podczas pokazu multimedialnego uczniowie mają okazje poznać zasady budowy herbu, oraz herbowe legendy.

Plastyka obrzędowa Świąt Wielkanocnych – dla klas od I do VI (zajęcia są prowadzone od marca do końca kwietnia). Warsztaty przybliżają zwyczaje wielkanocne oraz symbolikę świąt, uczą dzieci techniki zdobienia jaj i wykonywania palm wielkanocnych. Uczestnicy mają okazję samodzielnie zrobić palmę oraz kartki świąteczne w kształcie pisanek.

W szkole naszych dziadków – dla klas od I do VI (od kwietnia do listopada). Szkoła wiejska pokazana jest jako miejsce nauki i odpoczynku dzieci w realiach początku XX wieku. W programie: zajęcia pisania rysikiem na tabliczce łupkowej oraz krótka lekcja szkolnej dyscypliny i zwyczajów. Na zakończenie zabawy dziecięce oraz nauka chodzenia na szczudłach.

Od ziarna do chleba – zajęcia dla przedszkolaków oraz uczniów klas od I do VI (od kwietnia do października). Dzieci zapoznają się z procesem pozyskiwania ziarna, mielenia zboża na mąkę, robienia kaszy, pieczenia chleba. Będą mogły też młócić cepem, mielić w żarnach, oraz obtłukiwać kaszę w stępach.

Jak to ze lnem było – dla klas od I do VI (od kwietnia do października). Tematem zajęć jest obróbka lnu w gospodarstwie chłopskim z wykorzystaniem siemienia lnianego do wyrobu oleju, słomy lnianej do wyrobu przędzy. Praktyczne zajęcia wykonywane są przy kądzieli, szczeci oraz w olejarni.

Nie święci garnki lepią – zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas od I do VI (od kwietnia do grudnia) z udziałem instruktora; dzieci poznają techniki obróbki gliny, próbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Zapoznają się również z historią garncarstwa w regionie i tradycyjnymi wyrobami garncarskimi.

Na szkle malowane – zajęcia dla przedszkolaków oraz uczniów klas od I do VI(od kwietnia do grudnia). Jest to opowieść o technikach malarskich starych obrazów ludowych oraz pokaz wykonania obrazu malowanego na szkle.

O pszczółce co w ulu mieszka - lekcja warsztatowa dla przedszkolaków i uczniów I klasy szkoły podstawowej(od maja do września) w chałupie z Benczyna,  gdzie poznają pszczółkę Urszulkę, która opowiada o życiu wśród kwiatów i ludzi. Na zakończenie spacer wzdłuż ścieżek skansenu w poszukiwaniu kwitnących kwiatów i ula, w którym zamieszka Urszulka.

Strój krakowski – zajęcia dla klas od I do VI (od maja do października). Dzieci poznają historią ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich - od odświętnego ubioru chłopów podkrakowskich wsi do polskiego stroju narodowego. Prezentacja oryginalnego stroku kobiecego, męskiego i dziecięcego a także nauka kroku tanecznego krakowiaka.

Życie codzienne dawnych mieszkańców wsi i małych miasteczek – dla klas od I do VI(od maja do października). Lekcja o warunkach życia rodziny chłopskiej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca dziecka. W programie zajęcia praktyczne z wykorzystaniem dawnych sprzętów gospodarstwa domowego służących do prania i prasowania odzieży.

Plastyka obrzędowa i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia – dla klas I do VI, ze względu na specyfikę tematu, zajęcia prowadzone są w terminie od listopada do połowy grudnia. Spotkaniom towarzyszą warsztaty plastyczne, nauka wykonywania ozdób choinkowych: kwiatów z opłatków, czy jeżyków z bibułki.

Zapisy na lekcje i warsztaty: pod numerem tel. 32 613 40 62 lub mailowo: edukacja@mnpe.pl, www.mnpe.pl