Krzysztoforek i Dorotka opowiadają o Krakowie

10.10.2012

Krzysztoforek i Dorotka opowiadają o Krakowie
Jak wyglądało pasowanie na rycerza? Co kryły piwnice Pałacu Krzysztofory? Z czego przed wojną robiono ozdoby na choinkę?
Na te i wiele innych ciekawych pytań szukają odpowiedzi dzieciaki, które przychodzą na spotkanie z Krzysztoforkiem i Dorotką, rezolutnym rodzeństwem urwisów rodem ze średniowiecza. Tak Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zachęca najmłodszych do odwiedzenia swoich oddziałów.

- Moje dzieci pokochały te postacie, a my znaleźliśmy fajny sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu. Na spotkania przychodzą maluszki, nawet trzylatki, ale też dzieci w wieku szkolnym. W muzealnych wnętrzach poznają ciekawe fakty z życia dawnego Krakowa, a przy okazji dobrze się bawią – mówi Monika, mama sześcioletniego Adasia i pięcioletniej Michaliny.

Krzysztoforek i Dorotka to najmłodsi przewodnicy po mieście, mają po kilkanaście lat (są to przebrani dorośli aktorzy). Opowiadają o swoich przygodach, inscenizują krakowskie legendy, kolorują z dzieciakami rysunki, wykonują przeróżne prace plastyczne lub zapraszają na turnieje rycerskie. Muzeum wydaje także kwartalnik "Krzysztoforek" (do nabycia w oddziałach Muzeum, kioskach Ruchu i salonach EMPiK), w którym te właśnie postacie wprowadzają dzieci w historię miasta.

Spotkania w ramach „Akademii Małego Odkrywcy” odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę o godz. 11 i 15. Wstęp kosztuje 5 zł. Ponieważ akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc w oddziale MHK, w którym akurat organizowane jest spotkanie: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41, tel. 12 427 30 38; Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3, tel. 12 422 42 19; 12 411 99 18; Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, tel. 12 257 10 17; 12 257 00 95; 12 257 00 96).

EWA PTAK