Krakowscy nauczyciele nie otrzymają na razie obiecanych przez rząd podwyżek. Powód?

29.08.2019

Rząd do tej pory nie przekazał samorządom pieniędzy na obiecane podwyżki, dlatego Kraków nie zamierza w przyszłym miesiącu wypłacać nauczycielom wyższych pensji. - Sfinansowaliśmy już z własnej kieszeni styczniowe podwyżki, na więcej nas nie stać - zaznaczają władze miasta.

Prezydent Jacek Majchrowski zwołał dziś konferencję prasową z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego. Głównym tematem spotkania z dziennikarzami były jednak pieniądze.

Prezydent zapowiedział, że krakowscy nauczyciele nie otrzymają na razie podwyżek obiecanych przez rząd w kwietniu tego roku. Zgodnie z zawartym wówczas porozumieniem, nauczycielskie pensje miały od września wzrosnąć o 9,6 proc. Problem w tym, że rozporządzenie dotyczące podziału subwencji oświatowej nie zostało jeszcze podpisane, a na konto miasta nie wpłynęła wyższa subwencja, stąd decyzja o wstrzymaniu wypłaty podwyżek. - Jak tylko rozporządzenie zostanie podpisane, a miasto otrzyma z budżetu centralnego pieniądze na podwyżki wypłacimy nauczycielom wyrównanie. Na razie wrześniowe pensje zostaną wypłacane w dotychczasowej wysokości - zapowiada prezydent Majchrowski.

Jego zastępczyni, Anna Korfel-Jasińska, przypomina natomiast, że miasto z własnej kieszeni już finansuje pięcioprocentowe podwyżki, które rząd przyznał nauczycielom od stycznia tego roku.

- Wygospodarowaliśmy na to środki w wysokości ok. 55 mln zł, teraz nie widzimy już możliwości znalezienia w naszym budżecie kolejnej tak dużej kwoty - mówi Anna Korfel-Jasińska i podkreśla, że obiecane przez rząd podwyżki w wysokości 9,6 proc. i dodatkowe świadczenia, które mają zostać wypłacone od 1 września, to dla miasta dodatkowy wydatek rzędu ok. 23,3 mln zł.

- Ustawa mówi, że wypłata wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli ma nastąpić do końca września. Czekamy na pieniądze z budżetu centralnego – dodaje wiceprezydent Anna Korfel-Jasińska.

Urzędnicy wyliczają, że Kraków co roku dopłaca coraz więcej własnych środków do zadań oświatowych, a na same tylko pensje nauczycieli przeznacza 770 mln zł. W 2018 roku subwencja oświatowa wyniosła 802,3 mln zł, a wydatki na wynagrodzenia i pochodne dla wszystkich pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach oświatowych objętych subwencją wyniosły 802,5 mln zł. Natomiast wszystkie wydatki związane z realizacją zadań objętych subwencją w 2018 r. wyniosły 1,2 mld zł. Oznacza to, że tylko w minionym roku Kraków do realizacji wszystkich zadań oświatowych dopłacił 661 mln zł.

Wydatki na oświatę to największa kwota w budżecie naszego miasta – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski. – Plan na ten rok wynosi 1 mld 596,10 mln zł. Jeśli spojrzeć wstecz, to z roku na rok wydatki na edukację rosną o około 100 mln zł. Trzeba też wspomnieć o tym, że finansujemy także kształcenie uczniów, którzy pochodzą z sąsiednich gmin, a uczą się w Krakowie, jest to kwota około 50 mln zł rocznie – dodaje.

W 317 placówkach edukacyjnych w Krakowie zatrudnionych jest ponad 16 tysięcy osób, w tym 12 tys. nauczycieli.

Anna Kolet-Iciek
Fot. Bogusław Świerzowski