Kolejne miliony na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych

Kolejne miliony na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych
W przyszłym roku na realizację kolejnej edycji programu Maluch plus rząd chce przeznaczyć 400 mln złotych. Pieniądze pójdą głównie na tworzenie żłobków przez samorządy, uczelnie lub prywatne firmy.

Do tej pory w ramach rządowego programu Maluch plus powstało ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a w ciągu czterech lat odsetek maluchów uczęszczających do tego typu placówek wzrósł dwukrotnie, z 12,5 proc. w roku 2015 do ok. 25 proc. obecnie.

Wciąż jednak w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej. I właśnie te gminy mają otrzymać w przyszłym roku rządowe wsparcie na tworzenie miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami (do 3 mln zł dofinansowania, nie więcej niż 80 proc. kosztów inwestycji). Pieniądze trafią również do tych samorządów, w których żłobki już istnieją (kwota wsparcia wzrośnie z 30 do 33 tys. zł na dziecko, możliwe jest też 5-tysięczne wsparcie dla opiekunów dziennych) oraz do firm i instytucji (np. uczelni), które chcą uruchomić żłobki przyzakładowe - w tym wypadku dofinansowanie do tworzenia jednego miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym ma wynieść do 10 tys. zł, a jednego miejsca u dziennego opiekuna – do 5 tys. zł.

Oferty można składać do 13 listopada w formie pisemnej lub elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP do właściwego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na położenie gminy, na terenie której prowadzona jest lub będzie instytucja opieki.

Wyniki konkursu z podziałem na beneficjentów zostaną podane na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 29 stycznia 2020 roku.

(ANKO)
fot. pixabay.com