Hapkido – walka w obronie własnej

01.08.2013

zobacz galerię
Właśnie mija dziesięć lat od wprowadzenia do szkolnego programu nauczania sztuki walki o nazwie hapkido. To sport, którego można uczyć na lekcjach wychowania fizycznego już od szkoły podstawowej.
Kiedy w 2004 roku Rafał Przybycień, krakowski nauczyciel ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 7 i trener koreańskiej sztuki walki hapkido, wystartował w ministerialnym konkursie na alternatywny program wychowania fizycznego w szkole, uznano, że hapkido będzie świetnym sposobem na uatrakcyjnienie tradycyjnych lekcji wychowania fizycznego.

– Ta aktywność nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, zajęcia mogą odbywać się nawet na szkolnym korytarzu - mówi Rafał Przybycień.

Program stworzony przez niego oraz dr Katarzynę Sterkowicz-Przybycień (na co dzień trenerów Hapkido Moo Hak Kwan Polska) został nagrodzony przez resort oświaty i od tej pory stanowi jedną z dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny wychowania fizycznego.

Ćwiczenia mogą być organizowane przez szkołę jako zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, a także stanowią ciekawą formę zajęć pozaszkolnych.
- Hapkido zawiera głównie elementy samoobrony, a nie ataku. Polega na obezwładnieniu przeciwnika i przejęciu nad nim kontroli. Uczy też przy okazji pewnych zasad współżycia społecznego – tłumaczy Rafał Przybycień.

Co więcej, oprócz ćwiczeń ruchowych, ta koreańska sztuka walki obejmuje także ćwiczenia oddechowe i poprawiające koncentrację uwagi. Jest więc idealnym sportem dla nadpobudliwych i nerwowych dzieci. Treningi hapkido rozwijają ogólną sprawność fizyczną a przede wszystkim koordynację ruchową (zwłaszcza równowagę). Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego wychowania fizycznego.

Dzięki wykorzystaniu ćwiczeń występujących w hapkido, etykiety dojo (sali ćwiczeń) oraz ceremoniału MUK YUM można wpływać na sferę fizyczną, psychiczną i społeczno-moralną. Uczestnik treningu uczy się wytrwałości i koncentracji, szacunku dla partnera, nauczyciela i samego siebie, poczucia wspólnoty, chęci niesienia pomocy słabszym i tolerancji, np. dla obcych kultur.

Rozwijają się takie również pozytywne cechy charakteru, jak: uprzejmość, skromność, poczucie honoru, cierpliwość i sprawiedliwość. Nauczyciel staje się wzorcem do naśladowania i przestrzegania tych zasad. Na zajęciach dzieci poznają także elementy samoobrony, które mogą okazać się przydatne w sytuacjach niebezpiecznych. Opanowanie podstawowych umiejętności amortyzacji upadku przydaje się natomiast w życiu codziennym lub podczas nauki jazdy na nartach czy łyżwach. Ponadto wszystkie ćwiczenia wykorzystywane w hapkido, połączone z prawidłowym sposobem oddychania przyczyniają się - w opinii lekarzy - do korekty nieprawidłowej postawy ciała.

W Krakowie hapkido uprawiają między innymi uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 7. Oprócz tego można je trenować również poza własną szkołą. W Krakowie takie treningi prowadzi Hapkido Moo Hak Kwan Polska w Szkole Podstawowej nr 155 na os. II Pułku Lotniczego 21. Dzieci należące do sekcji mogą uczestniczyć w obozach rekreacyjno-sportowych, egzaminach na stopnie uczniowskie, seminariach z udziałem wybitnych mistrzów hapkido. Uczniowie występują też w różnorodnych imprezach sportowych i rekreacyjnych.
Zajęcia w SP nr 155 zaczynają się już od września. Zapisy do sekcji pod numerem tel. 509-190-381. Więcej informacji na stronie internetowej www.hapkido.pl

(AK)

Hapkido to koreańska kompleksowa sztuka walki, którą mogą uprawiać dzieci już od 5 roku życia, młodzież i dorośli. Polega ona na użyciu minimalnej siły w celu pokonania przeciwnika fizycznie silniejszego. Ta sztuka walki kładzie duży nacisk na ekonomię ruchów. Chodzi o okrężne ruchy, przy których wykorzystuje się energię przeciwnika, oszczędzając użycie własnej siły. Hapkido nadaje się więc zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zwraca się uwagę nie tyle na wyrządzenie krzywdy przeciwnikowi, co na obronę własną i innych osób. Ponad 20-lat temu tę koreańską sztukę walki do Polski sprowadził prof. Stanisław Sterkowicz z Krakowskiej AWF. Od ponad czterdziestu lat zajmujący się praktyką i teorią sportów walki. Niekwestionowany i uznany w kraju i zagranicą autorytet w tej dziedzinie.

Foto/Video

Fatal error: Uncaught exception 'Doctrine_Record_UnknownPropertyException' with message 'Unknown record property / related component "type" on "ArticlePhoto"' in /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/libs/Doctrine/Record/Filter/Standard.php:55 Stack trace: #0 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/libs/Doctrine/Record.php(1395): Doctrine_Record_Filter_Standard->filterGet(Object(ArticlePhoto), 'type') #1 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/libs/Doctrine/Record.php(1350): Doctrine_Record->_get('type', true) #2 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/libs/Doctrine/Access.php(72): Doctrine_Record->get('type') #3 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/templates_c/%%0E^0E4^0E407559%%footer.tpl.php(97): Doctrine_Access->__get('type') #4 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/smarty/Smarty.class.php(1869): include('/home/krakow05/...') #5 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/templates_c/%%86^861^861EA998%%article.tpl.php(67): Smarty->_smarty_include(Array) #6 /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/smarty/Smarty.class in /home/krakow05/domains/miastopociech.pl/libs/Doctrine/Record/Filter/Standard.php on line 55