Cracow International School - nauka i zabawa z pełnym zanurzeniem

Cracow International School - nauka i zabawa z pełnym zanurzeniem
Mamy dobrą wiadomość dla rodziców, którzy chcieliby, aby ich dziecko bez większego wysiłku opanowało perfekcyjnie język angielski. W tym roku szkolnym w Krakowie powstała międzynarodowa szkoła realizująca program Cambridge. To Cracow International School, w ramach której działa przedszkole i szkoła podstawowa, a od września tego roku również liceum ogólnokształcące, które da uczniom możliwość zdobycia międzynarodowej matury.

Siedziba szkoły znajduje się na krakowskiej Olszy, przy ul. Sokołowskiego 19. Budynek położony jest w samym środku wielkiego, niemal pięciohektarowego ogrodu, w którym dzieci mogą się bawić, spacerować i poznawać przyrodę. Nie jest to jednak jedyny atut nowej placówki.

Pod okiem specjalistów z Cambridge

Cracow International School to jedna z niewielu szkół w Krakowie, która realizuje program Cambridge Primary, przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Program, opracowany przez specjalistów z Cambridge Assessment International Education (CAIE - instytucji edukacyjnej działającej w strukturach Uniwersytetu Cambridge), oferuje międzynarodowe nauczanie, rozwijające zarówno umiejętności uczniów, jak i ich wiedzę w obszarach języka angielskiego, matematyki i nauk ścisłych. Przedmioty te prowadzone są w całości w języku angielskim. Dotyczy to również zajęć dodatkowych i świetlicowych. Dzięki temu dzieci szybko i bez dużego wysiłku przyswajają sobie ten język.

Pełne zanurzenie

- Rodzice, posyłając dziecko do tego typu szkoły, często mają obawy, czy sobie poradzi, nie znając języka, jednak z naszego doświadczenia wynika, że nie ma z tym większego problemu i już po trzech miesiącach spędzonych w szkole dzieci zaczynają nie tylko rozumieć, co mówi do nich nauczyciel, ale również same próbują rozmawiać po angielsku - uspokaja dyrektor CIS.

W CIS wielu uczniów to obcokrajowcy. - Mamy dzieci z Indii, Kamerunu, Wietnamu, Pakistanu czy Ukrainy. Chcąc ze sobą rozmawiać, muszą zacząć posługiwać się angielskim. W tradycyjnym systemie taka nauka idzie bardzo powoli, a ktoś, kto nie ma zdolności językowych, musi włożyć w nią dużo wysiłku. U nas dzięki immersji językowej, czyli pełnemu zanurzeniu w języku, nauka przychodzi bez większego wysiłku. Uczniowie nawet tego nie zauważają - zapewnia dyrektor CIS.

Kolejnym plusem przebywania w międzynarodowym środowisku jest to, że dzieci uczą się szacunku do różnych kultur czy religii, a przy okazji poznają zwyczaje z całego świata. Lepszemu poznaniu i zrozumieniu tematu wielokulturowości służą także zajęcia Cambridge Global Perspectives – prowadzone przez native speakera, cotygodniowe warsztaty skupiające się na problemach globalnych.

Z kolei przedszkolakami opiekuje się codziennie dwóch nauczycieli: jeden mówi do dzieci wyłącznie po polsku, drugi tylko po angielsku, co bezstresowo przygotowuje maluchy do kontynuowania nauki w szkole. Już w zerówce dzieci rozpoczynają realizację pierwszego etapu programu Cambridge (tzw. stage 1), korzystając ze swoich pierwszych podręczników i książeczek w języku angielskim.

Będą dwie nowe klasy i liceum

W CIS (w dwóch grupach przedszkolnych i jednej pierwszej klasie) uczy się obecnie ok. 60 dzieci. Od nowego roku szkolnego planowane jest uruchomienie dwóch klas pierwszych. Powstanie również liceum z programem międzynarodowej matury. Zdanie tego egzaminu otwiera młodym ludziom drogę do najlepszych uniwersytetów na świecie.

Ponieważ szkoła ma uprawnienia szkoły publicznej, realizowana jest tu również polska podstawa programowa, a nauczycielami w klasach I-III są głównie Polacy.

Po pierwszym etapie nauczania (klasach I-III) program Cambridge przewiduje diagnozę wiedzy uczniów, dzięki której nauczyciel wie, na jakim poziomie są jego uczniowie i otrzymuje wskazówki do dalszej pracy z nimi. W starszych klasach można z kolei zdobyć certyfikat językowy Cambridge uznawany na całym świecie.

Basen, balet i… klub detektywa

Szkoła jest otwarta od 7.30 do 17.30, a lekcje zaczynają się od godziny 9.

Raz w tygodniu, w ramach zajęć wychowania fizycznego, dzieci mają lekcje pływania. Bogaty jest również grafik zajęć dodatkowych. Tu do wyboru jest balet, ceramika, robotyka, gimnastyka z elementami sztuk walki Wschodu, szachy czy klub detektywistyczny, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W tym samym budynku działa poradnia psychologiczno-pedagogiczna SensoLab, z usług której mogą korzystać uczniowie i przedszkolaki. Szkoła i nauczyciele w codziennej pracy ściśle współpracują ze specjalistami z poradni.

Rekrutacja do szkoły i przedszkola odbywa się według kolejności zapisu. Nie ma tu żadnych stresujących egzaminów, a jedynie badanie pedagogiczne, które ma stwierdzić na jakim etapie rozwoju znajduje się dziecko.

Opłaty:

Przedszkole: wpisowe 1000 zł, czesne 900 zł miesięcznie
Szkoła podstawowa: wpisowe 2500 zł, czesne 1140 zł miesięcznie płatne przez 10 miesięcy w roku
Liceum: wpisowe 1000 zł, czesne 1500 zł miesięcznie płatne przez 12 miesięcy

Więcej informacji na temat szkoły oraz rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej CIS, tel. 789-033-010 sekretariat@cischool.edu.pl