111 mln zł na edukację i naukę. Wiemy, co powstanie w Małopolsce za te pieniądze

17.11.2017

Oczyszczacze w przedszkolach, modernizacja kształcenia zawodowego i przygotowania do budowy Małopolskiego Centrum Nauki. W przyszłorocznym budżecie województwa małopolskiego na działania związane z edukacją i nauką zarezerwowano  ponad 111 mln zł.

Dziś Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego zaprezentował projekt przyszłorocznego budżetu. Na wydatki ma pójść ponad 1,6 mld zł, z czego 111 mln zł to projekty edukacyjne.

Niemal 16 mln zł zapisano na rozpoczęcie prac przy budowie Małopolskiego Centrum Nauki (jego powstanie jest planowane na 2022 rok). Centrum powstanie  w Krakowie przy al. Bora Komorowskiego. Szacuje się, że powierzchnia użytkowa nowego obiektu będzie wynosić ok. 10 tys. m2. W budynku znajdą się wystawy, laboratoria oraz sale przeznaczone do prowadzenia warsztatów i innych zajęć. Na zewnątrz budynku mają powstać tereny zielone z małą architekturą. Jeden rekreacyjno-warsztatowy drugi zaś widowiskowy. Planowane jest też stworzenie miejsca plenerowego na potrzeby pokazów czy urządzeń interaktywnych.

Małopolskie Centrum Nauki ma być unikatowym miejscem na mapie Małopolski, gdzie prezentowane będą aktualne osiągnięcia naukowe, ale też w atrakcyjny i oryginalny sposób ma zachęcać do zgłębiania tajników nauki, inspirować do jej wykorzystywania na co dzień, rozbudzać ciekawość, rozwijać talenty i współpracę pomiędzy przedstawicielami wielu dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości, działalności społecznej.

Konkurs na opracowanie projektu nowego Centrum został już ogłoszony, zgłosiło się do niego 97 biur architektonicznych z kraju i zagranicy, zostanie rozstrzygnięty na początku przyszłego roku.

Szacuje się, że Małopolskie Centrum Nauki w sumie będzie kosztować ponad  158 mln zł.

W przyszłym roku ruszy drugi etap programu o nazwie Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce. To unikatowy w skali kraju program zakładający m.in. doradztwo zawodowe dla uczniów, finansowanie pozaszkolnych form kształcenia, programów stażowych, ale także wyposażenie placówek w sprzęt i materiały dydaktyczne. W planach jest również powstanie Centrów Kompetencji Zawodowych w branży społeczno-medycznej i turystyczno-gastronomicznej oraz organizacja Festiwalu Zawodów. Na cały program zaplanowano w przyszłym roku ponad 10,3 mln zł.

Dzięki wsparciu województwa małopolskiego uczniowie w całym regionie będą mogli również poznać osiągnięcia naukowe uczelni wyższych oraz brać udział w wykładach czy warsztatach nie ruszając się z domu. Pomóc ma w tym stworzenie infrastruktury e-usługi edukacyjnej przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych. Na ten cel ma pójść w sumie 65 mln zł, a w przyszłym roku 2,2 mln zł.

Województwo pomyślało również o zdrowiu najmłodszych mieszkańców Małopolski. - Zakładamy, że od 1 stycznia 2023 roku w związku z uchwałami antysmogowymi wszyscy będziemy oddychać w Małopolsce czystym powietrzem, ale do tego czasu musimy wprowadzać działania osłonowe. Stąd pomysł na przekazanie 1,8 mln złotych na zakup oczyszczaczy powietrza do 1200 przedszkoli, żłobków i klubów malucha w całej Małopolsce - mówi marszałek Jacek Krupa. - Każda placówka w województwie otrzyma jedno takie urządzenie, a przy okazji będziemy zachęcać włodarzy gmin, aby we własnym zakresie dokupili oczyszczacze do pozostałych sal w placówce - dodaje marszałek Krupa.

Ważne i duże inwestycje szykują się również w służbie zdrowia. Na ten cel województwo chce przekazać w przyszłym roku 30 mln zł. Planowane jest m.in. uruchomienie Małopolskiego Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika;  czy też rozpoczęcie budowy jedynego w Polsce Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej dla dzieci, które ma powstać przy Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie.

Anna Kolet-Iciek