1000 zł dla absolwenta podstawówki i aż 10 tys. zł dla maturzysty. Tak Kraków nagradza najlepszych

30.08.2019

Do 10 tys. złotych wzrośnie nagroda, jaką Kraków przekazuje uczniom, którzy ze wszystkich egzaminów maturalnych uzyskali maksymalny wynik. Od tego roku na nagrodę pieniężną, w wysokości 1000 zł, mogą liczyć również absolwenci szkół podstawowych.

Miasto postanowiło wprowadzić zmiany do Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda „Ósmoklasista 100%”.

1000 złotych dostaną ci uczniowie, którzy na egzaminie ósmoklasisty ze wszystkich przedmiotów zdobyli maksymalną liczbę punktów. O ustanowienie takiej nagrody zabiegali dyrektorzy szkół zasiadający w Zespole Doradczym Dyrektorów Szkół Podstawowych działającym przy prezydencie Krakowa. Wniosek o przyznanie nagrody mogą składać dyrektorzy szkół lub rodzice ucznia, dołączając wydane przez dyrektora zaświadczenie o uzyskaniu stuprocentowego wyniku. W tym roku wyjątkowo wnioski będzie można składać do końca września, w kolejnych latach będzie to 30 lipca.

Od tego roku znacznie wzrośnie również wysokość nagrody, którą miasto od kilku lat przyznaje maturzystom osiągającym najlepsze wyniki na egzaminie. Uczeń, który z każdego maturalnego przedmiotu (zdawanego zarówno ustnie jak i pisemnie) osiągnie wynik 100 proc. otrzyma aż 10 ty. złotych. Do tej pory nagroda wynosiła 1000 zł.

Miasto postanowiło podnieść wysokość nagrody ponieważ uczniów z tak rewelacyjnym wynikiem maturalnym jest niewielu. W ubiegłym roku udało się to tylko Weronice Tupaj, absolwentce VI Liceum Ogólnokształcącego

Termin składania wniosków o przyznanie nagrody maturalnej mija 31 sierpnia.

(ANKO)
Fot. fotolia