Już dziś Małopolska Noc Naukowców

Już dziś Małopolska Noc Naukowców
Dziś tajemnicze laboratoria przestaną mieć sekrety, a niebanalne pytania zyskają odpowiedzi. W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji – ponad 1700 warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań w 8 miastach. Miasto Pociech jest patronem tego wydarzenia.
Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa, naukowa przygoda dla każdego. Spotkania odbędą w 8 miastach regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Oświęcim, Niepołomice, Skawina, Andrychów). Nad programem pracowało ponad 1300 naukowców z 55 różnych instytucji.

Nie zabraknie też widowiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych, które przybliżą fascynującą pracę uczonych i niezwykłych świat nauki. Ale to dopiero początek atrakcji, które przygotowały m.in. małopolskie uczelnie i przedsiębiorstwa.

Najmłodszych zaproszamy do kuchni molekularnej (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie) i na ,,kanapę Fizyka’’ (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN). Pokażemy im trzeci wymiar (Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Filia MultiCentrum) i laboratorium Czterech Żywiołów (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie).

Zaproponujemy również udział w Magnetycznej Bitwie (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie) oraz egzamin na… Hogwarcie (Uniwersytet Jagielloński).
Trochę starszym rzucimy wyzwanie spadającego jajka (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Nowym Sączu) i matematyczno-informatycznego EscapeRoom’u (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Damy szansę zwiedzenia laboratorium Frankenstaina (Uniwersytet Jagielloński) i wydostania się z labiryntu wiedzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie.

Będą oni mogli również spojrzeć na świat oczami naukowca w Centrum Technologicznym NOKIA i zobaczyć chemiczne węże, słonie i rekiny w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Dla młodzieży mamy warsztaty aktorskie, fotografii mody, a także projektowania biżuterii z metalu w Krakowskiej Szkole Artystycznej w Krakowie (to absolwent tej szkoły – Rafał Zawierucha, zagra w najnowszym filmie Quentina Tarantino). Zaprosimy ich również do poszukiwania życia poza Ziemią (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) oraz na warsztaty z samoobrony w Państwowej Wyższe Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

A tak było w ubiegłym roku

Dbającym o zdrowie proponujemy warsztaty panowania nad stresem (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), kierunek zdrowie (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie) oraz sztukę wąchania i smakowania (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), a także warsztaty mydlane (Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji).
Dla fanów robotów mamy rysowanie i warcaby z robotem (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki), spotkanie z robotem humanoidalnym NAO (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) i laboratorium mechatroniczne (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie).

Amatorów kulinarnych eksperymentów zapraszamy na lody z ciekłego azotu (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie), zielone koktajle (Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji) i na smaki dzieciństwa (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie).

Miłośnikom nowych technologii proponujemy rewolucję przemysłową 4.0 (Valeo Autosystemy sp.
z o.o.) i druk 4D w metalu (Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania) oraz nowoczesne metody symulacji komputerowych (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), a dla pasjonatów historii przygotowaliśmy historię Ziemi i życia w pigułce (Uniwersytet Jagielloński) oraz konserwację tkanin zabytkowych (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Opowiemy im również o faktach i mitach na temat piramid Egipskich (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika w Krakowie) oraz będą oni mogli sprawdzić, co „mówią” nam zabytki archeologiczne (Muzeum Archeologiczne w Krakowie).

Humanistom proponujemy Myślenie wizualne w praktyce (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie) i Zagadki społecznego poznania (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), a umysłom ścisłym odkrywanie własności liczb
z kalkulatorem graficznym (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rtm. Witolda Pileckiego
w Oświęcimiu) i triki fizyki (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN).
To tylko przykłady z bogatej oferty warsztatów, pokazów, eksperymentów, gier terenowych i widowisk.

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, miejsce spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowane od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie!

Czekamy na Ciebie!
szczegóły programu na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl
Dołącz do nas na Facebooku: malopolskanocnaukowcow