To już ostatni moment, by za darmo zaszczepić malucha przeciwko groźnym bakteriom

23.11.2018

Jeszcze tylko przez miesiąc potrwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom skierowana do najmłodszych dzieci zamieszkujących powiat tarnowski, brzeski, proszowicki oraz miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz.

- Warto uzbroić dzieci w tarczę i po prostu je zaszczepić – zachęca znany influencer, Jakub Pasek z blogu Oczekujac.pl, ambasador tegorocznej kampanii dotyczącej profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce.

Akcja bezpłatnych szczepień adresowana jest do dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia. Można z niej skorzystać najpóźniej do połowy grudnia.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia ministra zdrowia szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe, a więc bezpłatne. Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Natomiast dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostały płatne. To właśnie do nich jest skierowany program profilaktyczny Małopolski. Dzięki niemu rodzice najmłodszych dzieci mogą zaszczepić swoje maluchy bezpłatnie.

Lista ośrodków biorących udział w akcji dostępna jest na www.profilaktykawmalopolsce.pl w zakładce szczepienia ochronne.

W sumie, na realizację 8. edycji programu dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce i zakup ponad 2 tys. szczepionek, samorząd województwa przeznaczył 850 tys. zł.