Szkoły zgłaszają gotowość do strajku. Sprawdź, które wezmą udział w proteście

Szkoły zgłaszają gotowość do strajku. Sprawdź, które wezmą udział w proteście
Koalicja NIE dla chaosu w szkole tworzy mapę placówek gotowych do przeprowadzenia strajku. Na specjalną interaktywną mapę wpisało się już ponad 1000 szkół i przedszkoli.
W szkołach i przedszkolach w całym kraju trwają referenda strajkowe. Pracownicy decydują, czy wezmą udział w zapowiadanym na 8 kwietnia strajku. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział połowa zatrudnionych, a żeby szkoła mogła przystąpić do strajku “za” musi opowiedzieć się ponad 50 proc. głosujących. Referenda mają się zakończyć do 25 marca, dopiero wówczas Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformuje ile dokładnie placówek przyłączy się do protestu.

Przedstawiciele Koalicji Nie dla chaosu szkole postanowili już teraz zebrać te dane. Na portalu organizacji można znaleźć specjalny formularz, za pomocą którego można zgłosić szkołę lub przedszkole, które weźmie udział w strajku. Następnie placówki nanoszone są na mapę.

Obecnie widnieje na niej już ponad 1100 placówek, w tym kilkanaście z Małopolski. Jak wynika z mapy do strajku szykuje się m.in. Szkoła Podstawowa nr 126 w Krakowie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 11 w Oświęcimiu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Targu, Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Andrychowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżach, Małopolska Szkoła Gościnności z Myślenic, I LO w Suchej Beskidzkiej, a także kilka placówek w mniejszych miejscowościach.

- Zgłoszenia płyną z dużych miast, miasteczek i małych miejscowości, w znakomitej większości ze szkół podstawowych, co zadaje kłam twierdzeniom ministerstwa, że strajk są gotowe podjąć placówki, w których nie będą przeprowadzane egzaminy - komentują członkowie koalicji, którzy zbierają dane.

ZNP jest dobrej myśli jeśli chodzi o wyniki referendum strajkowego. - Z pierwszych informacji, jakie do nas spływają wynika, że od 80 do 90 proc. placówek, w których odbyły się już referenda jest za przystąpieniem do strajku - mówi Grażyna Ralska, szefowa małopolskiego oddziału ZNP.

W całej Małopolsce do sporu zbiorowego przystąpiło ponad 80 proc. szkół i przedszkoli.

Nauczyciele domagają się 1000 zł podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Anna Kolet-Iciek
Fot. fotolia