Szkoły postarajcie się o dotacje. To nic nie kosztuje

Szkoły postarajcie się o dotacje. To nic nie kosztuje
Rola Funduszy Europejskich przeznaczonych na dofinansowanie polskiej edukacji jest nieoceniona. Dzięki nim od ponad 10 lat uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z coraz lepiej wyposażonych sal lekcyjnych i pracowni przedmiotowych. W Małopolsce rok 2019 zapowiada się niezwykle obiecująco. Już teraz wiadomo, że w jego pierwszej połowie do pozyskania będzie około 200 mln złotych.
Dotacje obejmą szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, technika i szkoły zawodowe.

- Każdy poziom kształcenia posiada specyficzne potrzeby, a dzięki różnorodnym konkursom można realizować formy wsparcia zarówno dla uczniów jak i nauczycieli na wszystkich etapach edukacyjnych. Konkursy opracowane zostały w odniesieniu do bieżących trendów i wymagań edukacji - mówi Michał Ćwiek z firmy Euroimpex, która zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych, wspierających nowoczesne i tradycyjne metody nauczania.

Jednym z popularnych rozwiązań dla szkół, na które można otrzymać dofinansowanie, jest Documaster Campus, stworzony właśnie przez firmę Euroimpex. To system chmurowy zawierający najwyższej jakości cyfrowe zasoby naukowe, w skład których wchodzą m.in. e-podręczniki, e-booki, filmy, muzyka, kursy i tutoriale, a dla starszych uczniów – materiały opracowane przez najlepsze polskie uczelnie. Zasoby chmury są dostosowane do podstawy programowej i mogą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Dzięki integracji z komputerami (np. laptopy, tablety), urządzeniami multimedialnymi (np. projektory, tablice, monitory interaktywne) i urządzeniami drukującymi można skorzystać z każdej formy materiałów podczas lekcji. Ponadto system jest dostępny „non stop” online, dla wszystkich użytkowników, więc można z niego bez ograniczeń korzystać poza szkołą.

- Dziś rozwiązania chmurowe to rzecz niemal powszechna i szkoły powinny jak najczęściej z nich korzystać. Documaster Campus sprawdza się w naszej placówce znakomicie - mówi Marek Rumanowski, nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej. - Od kreatywności nauczyciela zależy, jak to narzędzie zostanie wykorzystane. Dzięki takiemu systemowi można założyć bibliotekę dokumentów, sprawdzianów albo wrzucać do chmury materiały na zajęcia, które uczeń dzięki zalogowaniu do konta odbiera i może na nich pracować z poziomu chmury lub je sobie wydrukować.

Z kolei Powiatowy Zespół Szkół w Żmigrodzie dzięki systemowi Documaster Campus stworzył w chmurze bibliotekę. – Korzystamy już tylko z e-booków – mówi Anna Mądra-Kras, do niedawna wicedyrektor tej placówki, a teraz naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy.

W ramach Funduszy z UE szkoły mogą pozyskiwać środki na realizację dodatkowych zajęć i kursów dla uczniów. Obejmują one zarówno zakres szkolnictwa ogólnokształcącego (w szczególności kompetencji kluczowych) oraz zakres szkolnictwa zawodowego. Celem zajęć jest zarówno wyrównanie poziomu nauczania, jak i rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów, biorąc pod uwagę ich możliwości i potrzeby.

- Wdrożyliśmy projekty edukacyjne dotyczące pracy zarówno z uczniem słabym jak i zdolnym. Miały one formę warsztatów i kursów. Realizowaliśmy zajęcia z zawodowego języka angielskiego, planowania kariery, były też trzydniowe sesje wyjazdowe do uczniów na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, gdzie pracowali w laboratoriach. Realizowaliśmy też tematy z zakresu marketingu i działań rynkowych, oraz kursy prawa jazdy, obsługi programów: corel, CAD i Photoshop, a dodatkowo uczniowie otrzymywali corel na własność. Mało tego, dzięki dotacjom otworzyliśmy nowy kierunek: technik żywienia i usług gastronomicznych i przygotowaliśmy nowoczesną pracownię gastronomiczną - podkreśla Anna Mądra-Kras

Realizacja projektu stwarza również wiele możliwości dla nauczycieli. Dzięki zaplanowanym działaniom mogą zarówno wdrażać nowe bardziej efektywne formy nauczania oraz zwiększać swoje kompetencje i kwalifikacje. Na przykład w szkole Żmigrodzie troje nauczycieli dzięki pozyskaniu dotacji uzyskało kwalifikacje do nauczania przedmiotów gastronomicznych.

Wyposażenie placówek edukacyjnych ma ogromny wpływ na jakość nauczania. Dofinansowania obejmują zarówno zakup sprzętu multimedialnego i komputerowego oraz wyposażenia do pracowni przedmiotowych.

- Dzięki udziałom w projektach scyfryzowaliśmy szkołę. Mamy świetnie wyposażone pracownie komputerowe, zakupiliśmy legalne programy informatyczne, których koszty są niemal tak duże, jak wyposażenie pracowni w komputery. Mamy też drukarkę 3D, co w liceum niekoniecznie jest standardem. Dzięki temu możemy prowadzić ciekawe zajęcia – mówi Marek Rumanowski.

Uczniowie szkół technicznych i zawodowych mogą liczyć na wsparcie w nawiązywaniu współpracy z otoczeniem gospodarczym, dzięki którym w praktyce będą mogli zgłębiać wiedzę potrzebną do wykonywania przyszłego zawodu.
Kolejną dobrą wiadomością dla szkół, które planują skorzystać z dofinansowania w 2019 r. jest fakt, że w większości przypadków dotacja nie wymaga wkładu finansowego ze strony szkoły i organu prowadzącego.

- Są szkoły, które do dziś nie skorzystały z unijnych pieniędzy, bo myślą, że trzeba dysponować własnym wkładem pieniężnym, albo nie wiedzą o takich programach, albo nie mają osób, które wymyśliłyby i poprowadziłyby projekty. Takie podejście zawsze będzie odbywać się ze szkodą dla uczniów i nauczycieli – mówi Marek Rumanowski.

Szkoły zainteresowane pozyskaniem dofinansowania mogą więcej dowiedzieć się na stronie: http://dotacje.documaster.pl/malopolska2019