Studenci Politechniki Krakowskiej ruszyli na pomoc dzieciom

Studenci Politechniki Krakowskiej ruszyli na pomoc dzieciom
Zbierają pieniądze na mikołajkowe prezenty, obcinają włosy, by pomóc chorym dzieciom, nie jest im obojętny również los bezpańskich zwierząt. Studenci Politechniki Krakowskiej od lat udowadniają, że mają wielkie serce.

Dziś w samo południe pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24 startuje akcja charytatywna „Studenci Dzieciom – Mikołajki 2019”. Już po raz 32. organizuje ją Samorząd Studencki PK i Rada Osiedla Domów Studenckich PK. Studenci zbierają pieniądze na prezenty mikołajkowe dla dzieci z małopolskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w Krakowie, Bochni, Skawinie i Żmiącej koło Ujanowic.
– W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 35 tysięcy złotych i obdarować ponad 300 dzieciaków. W tym roku także liczymy na otwarte serca, być może uda się zbliżyć do rekordu zbiórki, który wynosi ponad 52 tys. zł – mówi Katarzyna Olender, koordynatorka akcji mikołajkowej.
Kwestujących studentów będzie można spotkać na wszystkich wydziałach i w akademikach uczelni, w zaprzyjaźnionych parafiach, na imprezach sportowych i kulturalnych PK. W piątek, 6 grudnia studencki Święty Mikołaj rozpocznie spotkania z dziećmi, którym przyniesie prezenty, o jakie poproszą w listach.

Włos ma moc

To jednak nie jedyna akcja charytatywna, którą w tym miesiącu organizują studenci PK. W środę, 27 listopada w godz. 9.00-17.00 Politechnika Krakowska po raz czwarty stanie się wielkim salonem fryzjerskim. Podczas akcji „O włos od pomocy na PK” każdy będzie mógł oddać włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii. Zapisy chętnych już trwają, można ich dokonać elektronicznie. W wielkim cięciu tradycyjnie wezmą udział najlepsi krakowscy styliści fryzur, którzy swoją bezpłatną pracą także wspomagają szczytną akcję. Dzięki trzem poprzednim akcjom na Politechnice włosy oddało już ponad 300 osób. W 2016 r. Politechnika była pierwszą uczelnią w Krakowie, która zorganizowała takie wydarzenie.

– Ścięte włosy zostaną wykorzystane do produkcji peruk, które współorganizator naszego wydarzenia – Stowarzyszenie Mówimy NIEboRAKOWI – przekaże dzieciom zmagającym się z chorobą nowotworową – mówi Martyna Broda, organizatorka akcji. – Utrata włosów jest bardzo częstym skutkiem ubocznym chemioterapii. Peruka z naturalnych włosów pomaga dziecku lepiej znosić trudy choroby i leczenia.

Włosy na PK może oddać każdy chętny. Minimalna długość do oddania powinna wynosić co najmniej 30 cm. Włosy mogą być farbowane, zbliżone kolorem do naturalnego odcienia, ale nie rozjaśnione.

Podobnie jak w poprzednich latach fryzjerzy pomogą każdemu darczyńcy dobrać nową fryzurę. W poprzednich edycjach akcji to były naprawdę spektakularne metamorfozy – podkreśla Martyna Broda.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszych zapisów, tak, aby mogli przygotować dla każdego uczestnika wygodny dla niego termin wizyty. Jest także kilka wolnych miejsc także dla fryzjerów, którzy chcieliby jeszcze dołączyć do akcji.

Akcja odbędzie się na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki przy ul. Warszawskiej 24, w sali 317. Osoby, które nie będą mogły zjawić się na Politechnice w tym dniu lub wolą skorzystać z usług swojego salonu fryzjerskiego mogą przekazać ścięte włosy bezpośrednio organizatorom akcji. Prawidłowo obcięte włosy będą przyjmowane przez cały listopad i grudzień w biurze Samorządu Studenckiego PK w pok. 107, w budynku Studium Języków Obcych na kampusie przy ul. Warszawskiej 24.

Coś dla zwierzaka

Kilka dni wcześniej na PK rozpocznie się jeszcze jedna charytatywna akcja. To „SOS – Uczelnie Schroniskom”. Od 18 listopada do 15 grudnia studenci i pracownicy uczelni będą zbierać karmę, lekarstwa, zabawki, legowiska i datki dla czworonożnych podopiecznych małopolskich schronisk. Akcja „SOS – Uczelnie Schroniskom” odbywa się na krakowskich uczelniach i w instytutach PAN po raz trzynasty.

(ANKO)
Fot. pixabay.com