Punkty za szczepionki niezgodne z prawem oświatowym i Konstytucją

30.11.-1

Punkty za szczepionki niezgodne z prawem oświatowym i Konstytucją
Wojewoda małopolski unieważnił część uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie rekrutacji do burs i internatów. Jego prawnicy uznali, że przyznając 5 punktów kandydatowi, który posiada komplet szczepień ochronnych radni istotnie naruszyli m.in. ustawę oświatową.

Na początku maja krakowscy radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie kryteriów rekrutacji do burs i internatów wraz z poprawką radnego Łukasza Wantucha, zakładającą, że kandydat, który odbył wszystkie obowiązkowe szczepienia lub przedstawi zaświadczenie o ich odroczeniu ze względów zdrowotnych otrzyma podczas rekrutacji 5 punktów. Tymczasem za pozostałe kryteria wynikające z ustawy oświatowej (jak np. niepełnosprawność, czy pochodzenie z rodziny wielodzietnej) można w Krakowie otrzymać zaledwie po jednym punkcie. I właśnie ten zapis zakwestionował wojewoda małopolski.

Jak czytamy w uzasadnieniu do przedstawionego przez niego tzw. rozstrzygnięcia nadzorczego, prawo oświatowe “wyraźnie stanowi, iż każdemu kryterium określonemu przez organ prowadzący nie może być przyznana liczba punktów wyższa niż najniższa liczba punktów przyznana za jedno z ustawowo ustalonych kryteriów”. A ponieważ za ustawowe kryteria Kraków przyznaje po jednym punkcie, tyle samo powinien przyznawać za określone przez siebie kryteria, w tym wypadku “szczepionkowe”.

Prawnicy wojewody uznali, że w ich ocenie uchwała została podjęta z “istotnym naruszeniem prawa oświatowego oraz z naruszeniem art. 7 Konstytucji RP i wyrażonej w niej zasadzie legalizmu nakazującej działanie na podstawie i w granicach prawa”.

- Naprawimy ten błąd na kolejnej sesji - zapowiada Łukasz Wantuch i dodaje, że dzień przed głosowaniem uchwały prosił Wydział Edukacji o informację, czy rada może przyznać za szczepienia aż 5 punktów. - Odpowiedź negatywną otrzymałem tuż przed samym głosowaniem, kiedy nic nie dało się już z tym zrobić. W kolejnej uchwale wpiszemy 1 punkt za szczepienia - zapowiada Wantuch.

Jednocześnie radny cieszy się, że wojewoda nie zakwestionował samego kryterium szczepionkowego, a jedynie punktację. - To daje nadzieję, że w przyszłości, kiedy wprowadzimy podobne kryterium w rekrutacji do przedszkoli, a taką uchwałę chcemy przygotować na następną sesję, nie zostanie ono unieważnione - mówi Łukasz Wantuch.

Do tej pory próby wprowadzenia takiego kryterium w rekrutacji do przedszkoli w innych miastach zwykle kończyły się unieważnieniem uchwał przez wojewodów.

Wczoraj Rada Miasta przyjęła uchwałę, w myśl której do samorządowych żłobków w Krakowie w pierwszej kolejności mają być przyjmowane dzieci z kompletem szczepień. W praktyce zamyka to drzwi placówek przed niezaszczepionymi maluchami.

Radny Wantuch zapowiada również złożenie interpelacji, w której chce zaproponować stworzenie listy żłobków prywatnych, które podczas rekrutacji stosują kryterium szczepionkowe. - Ich właściciele powinni publiczne zadeklarować, czy do swoich placówek przyjmują nieszczepione dzieci, czy też nie. Uważam, że rodzice mają prawo to wiedzieć - mówi Wantuch.

Anna Kolet-Iciek
Fot. pixabay.com

mm
13.06.2019 12:27