Podwyżki wynagrodzeń dla rodzin zastępczych. Zobacz nowe stawki!

Podwyżki wynagrodzeń dla rodzin zastępczych. Zobacz nowe stawki!
Rodziny zastępcze w Krakowie otrzymają większe wynagrodzenie. Ma to zwiększyć zainteresowanie mieszkańców tego typu pracą.

Podwyżki, które trzy lata temu wprowadziła gmina nie wpłynęły znacząco na wzrost liczby rodzin zastępczych w Krakowie. Do funkcjonujących wówczas 36 takich rodzin dołączyły raptem trzy kolejne. Powstał też drugi rodzinny dom dziecka i dziś w obu jest łącznie 71 dzieci.

Miasto, by zachęcić mieszkańców do takiej pracy  projekt uchwały w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla rodzin zastępczych. Najwięcej skorzystają na tym ci, którzy zdecydują się zaopiekować niepełnosprawnymi dziećmi. Obecnie otrzymują 2800 zł za opiekę nad jednym i 3200 zł w przypadku dwojga dzieci. Miasto chce, by ich wynagrodzenie wzrosło odpowiednio do 3500 zł oraz 4000 zł.
Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego ma otrzymać podwyżkę w wysokości 400 zł. Projekt zakłada, że w przypadku opieki nad jednym dzieckiem rodzina dostanie 3500 zł, na dwoje dzieci proponowana kwota to 4300 zł, a na troje 4800 zł.

Zwykła rodzina zastępcza ma dostać podwyżkę w wysokości 300 zł. Za opiekę nad dwójką dzieci ma przysługiwać 3100 zł miesięcznie, trójką 3700 zł, a czwórką 4300 zł.
Na większe wynagrodzenie będą mogły liczyć również osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Dostaną 4800 zł (za 4-5 dzieci) i 4900 zł (za 6-8 dzieci).
Zmiany mają wejść w życie od lipca tego roku.

Kraków bardziej hojny

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zawodowej rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż 2000 zł miesięcznie; natomiast w przypadku rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego wysokość wynagrodzenia nie może być niższa niż 2600 zł.
Ustawodawca dał jednak samorządom możliwość ustalania wyższych kwot, z czego Kraków korzysta.
- Trzeba mieć świadomość, że osoby będące rodzicami zastępczymi świadczą swoją pracę przez całą dobę, rezygnując z innej pracy zawodowej. Opiekują się dziećmi, które wymagają często specjalistycznej pomocy, które niejednokrotnie są po bardzo ciężkich przeżyciach. Do ich obowiązków należy zarówno codzienna opieka nad dzieckiem, jak i jego rehabilitacja, wyrównywanie opóźnień rozwojowych, reedukacja, dbanie o kontakty z rodzicami lub przygotowanie do adopcji - mówi Agnieszka Pers, z krakowskiego MOPS

Zawodową rodziną zastępczą w Krakowie może zostać osoba, która:
1. daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi
2. jest zdrowa
3. ma odpowiednią motywację i predyspozycje do pełnienia funkcji rodziny zastępczej
4. posiada odpowiednie warunki bytowe i materialne umożliwiające zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie:
• rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego
• właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań
• wypoczynku i organizacji czasu wolnego
5. nie była i nie jest pozbawiona władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie była jej ograniczona ani zawieszona
6. wypełnia obowiązek alimentacyjny
7. nie jest ograniczona w czynnościach prawnych, nie była karana
8. mieszka w Krakowie
9. ukończyła szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych prowadzone przez MOPS w Krakowie
Każdego roku do krakowskiego MOPS zgłasza się około 70 osób zainteresowanych rodzinną pieczą zastępczą, z czego zaledwie 10 decyduje się następnie ubiegać o zakwalifikowanie do programu, co udaje się zwykle kilku osobom. Z tego część wykrusza się w trakcie lub po odbyciu specjalnego kursu.