Pierwszy Młodzieżowy Festiwal Musicalowy w Krakowie

23.05.2016

Pierwszy Młodzieżowy Festiwal Musicalowy w Krakowie
W dniach 8-10 czerwca w Krakowie na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury odbędzie się "Pierwszy Młodzieżowy Festiwal Musicalowy". Jego organizatorem  jest Autorska Szkoła Musicalowa Macieja Pawłowskiego, działająca pod patronatem TM Roma oraz Piwnicy pod Baranami.
Ponad 100 młodych wykonawców z Krakowa, Warszawy i województwa świętokrzyskiego zaprezentuje trzy widowiska: "Przygody Dorotki w Krainie Oz", "Koty -  miejska legenda" oraz – po raz pierwszy w historii – rock operę "Amazonki i Wikingowie" do którego muzykę napisał Maciej Pawłowski, twórca i założyciel szkoły. - Już po raz trzeci prezentujemy na dużych krakowskich scenach nasze musicale. Uczniowie w wieku od 7 do 25 lat pracują w takich samych warunkach, jak artyści w profesjonalnych teatrach muzycznych. W ciągu roku w trakcie  sześciogodzinnych prób przygotowujemy w pełni profesjonalne widowiska, w których znaczącą rolę pełnią skomplikowane sceny zespołowe – mówi Tadeusz Płatek, dyrygent odpowiedzialny za przygotowanie wokalne, kierownik krakowskiego oddziału ASM.

- Nasze musicale adresowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej, oraz gimnazjalnej, ale również dorośli widzowie znajdą w nich coś dla siebie. Przede wszystkim świetną muzykę, radość i energię. Zainteresowanie naszymi spektaklami w zeszłym roku przeszło wszelkie oczekiwania, dlatego postanowiliśmy pokazać naszej wiernej, ciągle powiększającej się publiczności, trzy musicale na raz – mówi Tadeusz Płatek. "Przygody Dorotki w w Krainie Oz" oraz "Koty – legenda miejska" są oparte na klasyce światowego musicalu, natomiast "Amazonki i Wikingowie" to coś zupełnie nowego: przygodowa rock-opera, oparta na motywach oryginalnych legend prasłowiańskich i skandynawskich, w których krzyżują się losy Wikingów i Amazonek – kobiecych plemion zamieszkujących dorzecze Vistuli (dawna nazwa rzeki Wisły), od których nazwę, według licznych historyków, przyjął region Mazowsza. W tym toku obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski, a mimo to ciągle niewiele wiemy o naszej najdawniejszej historii. Maciej Pawłowski, kompozytor, reżyser i kierownik muzycznych największych premier musicalowych w Polsce, zafascynował się tym tematem i stworzył, wraz z żoną - Liwią Pawłowską - dynamiczną, niezwykle wciągającą historię Dalebora.

Twórcami oryginalnych choreografii są Iga Marszałek oraz Bartłomiej Figurski, zaś przygotowanie wokalne powierzono Liwii Pawłowskiej, Monice Wójtowicz, Patrycji Zarychcie oraz Tadeuszowi Płatkowi. Reżyserią świateł powierzono Tomaszowi Filipiakowi, a reżyserią dźwięku zajmie się Paweł Zawadzki.

O spektaklach:

O KOTACH - LEGENDZIE MIEJSKIEJ

„Koty – legenda miejska” to  musicalowa adaptacja poezji T. S. Eliota, wpisującej się w tradycję angielskiej literatury dla dzieci. Opowiadając różnorodne historie kotów – awanturników, psotników, matron, światowych bywalców, kotek beztroskich oraz tych doświadczonych losem spektakl porusza jednocześnie  typowe tematy eliotowskie: zagadnienia aksjologii czy religijności we współczesnym świecie.
Oryginalny musical „Koty” do muzyki A. L. Webbera został miał polską premierę w 2004 r. na deskach Teatru muzycznego ROMA, który jest patronem honorowym Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.

O AMAZONKACH

Światowa Premiera musicalu Amazonki i Wikingowie Macieja Pawłowskiego jest epicką opowieścią, rozgrywającą się na terenach przedpiastowskiej Polski. Sięga do prastarych legend słowiańskich, o czasach, gdy w nadwiślańskich puszczach królowali pogańscy bogowie Lel i Polel. Czy pierwszy król polski był potomkiem Wikingów i Amazonek – kobiecych plemion zamieszkujących tereny dzisiejszego Mazowsza? Czy za pomocą magicznych zaklęć można posiąść władzę nad żywiołami?

O DOROTCE W KRAINIE OZ

Ze spokojnego stanu Kansas, za sprawą trąby powietrznej Dorotka przenosi się do magicznego Baśniogrodu, gdzie spotyka przyjaciół – Stracha na Wróble bez rozumu, Drwala bez serca oraz tchórzliwego Lwa. Aby wrócić do domu, musi z ich pomocą dotrzeć do Szmaragdowego grodu, w którym mieszka Wielki Czarnoksiężnik OZ.

NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY

AMAZONKI I WIKINGOWIE - światowa prapremiera